Niska skuteczność Smog Free Tower

BAW
opublikowano: 17-05-2018, 22:00

W krakowskim Parku Jordana w połowie lutego ustawiono wieżę antysmogową. Jak wynika z badań, jej efektywność jest niewielka.

Damian Zięba z Krakowskiego Alarmu Smogowego i naukowcy z AGH — dr inż. Jakub Bartyzel, dr inż. Michał Gałkowski i dr inż. Łukasz Chmura — sprawdzili 5 marca 2018 r. efektywność kosztownego sprzętu antysmogowego, tzw. Smog Free Tower, w Parku Jordana — czytamy na portalu SmogLab.pl, prowadzonym przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

— Pomiary były prowadzone za pomocą układu pomiarowego wyposażonego w pyłomierz TSI (model 8530) i moduł logujący wyposażony w GPS. Pomiar stężenia opiera się na detekcji cząstek w wyniku rozproszenia wiązki lasera. Pyłomierze zostały wyposażone w elementy kondycjonujące próbkę powietrza w celu uniknięcia interferencji pochodzących od kropel wody znajdujących się w analizowanympowietrzu. Zostały skalibrowane względem metody grawimetrycznej w październiku 2017 r. — tłumaczy Damian Zięba.

Okazało się, że wpływ pochłaniacza zanieczyszczeń na jakość powietrza da się zaobserwować jedynie w odległości do 50 metrów od niego. Nie oznacza to jednak, że w promieniu 50 metrów powietrze było czyste. Stopień redukcji stężenia pyłu PM10 dla odległości poniżej 10 m oszacowano na 12 proc. w stosunku do wartości stężenia pyłu w odległości powyżej 50 metrów. Od 10 do 50 metrów wpływ oczyszczacza stopniowo zanikał. Tekst na portalu wywołał odzew producenta, jednak jego argumentacja i powołanie się na pomiary prowadzone przez Politechnikę w Eindhoven i prof. Berta Blockena nie przekonują, ponieważ nie podano okoliczności i warunków wykonania badań, a profesor stwierdził, że nie będzie się na ten temat wypowiadał. Na SmogLab.pl znajdują się mapka i wykres przedstawiające stężenie pyłu PM10 z badania naukowców z AGH. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy