Niskie stopy i wzrost premii za ryzyko wyzwaniem dla ubezpieczycieli

WST
opublikowano: 15-12-2016, 20:07

Pomiędzy 24 maja a 15 lipca 2016 r. w europejskich zakładach ubezpieczeń i zakładach reasekuracji zostały przeprowadzone testy warunków skrajnych koordynowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), we współpracy z Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego (ESRB) i nadzorami krajowymi, w tym z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF).

W europejskich testach warunków skrajnych sektora ubezpieczeń wzięło udział 5 zakładów ubezpieczeń z Polski: Aviva TUnŻ S.A., MetLife TUnŻiR S.A., NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A., PZU SA oraz PZU ŻYCIE SA, które pokrywają 80 proc. polskiego rynku

Wyniki badania pokazują, że wpływ środowiska niskich stóp procentowych i istotnego wzrostu premii za ryzyko stanowią istotne wyzwanie dla europejskich zakładów ubezpieczeń.

W przypadku 5 krajowych zakładów ubezpieczeń, scenariusz podwójnych niekorzystnych zmian spowodowałby spadek aktywów o 2,94 mld EUR, tj. o 12,1 proc. w stosunku do wartości wyjściowej, spadek zobowiązań o 0,87 mld EUR, tj. o 6,3 proc. w stosunku do wartości wyjściowej oraz spadek nadwyżki aktywów ponad zobowiązania o 2,07 mld EUR, tj. o 20 proc. w stosunku do wartości wyjściowej.

Z kolei w scenariuszu przedłużających się niskich stóp procentowych doszłoby do wzrostu wartości aktywów o 0,22 mld EUR, tj. o 0,9 proc. w stosunku do wartości wyjściowej, wzrostu wartości zobowiązań o 0,68 mld EUR, tj. o 4,9 proc. w stosunku do wartości wyjściowej oraz spadku nadwyżki aktywów ponad zobowiązania o 0,46 mld EUR, tj. o 4,5 proc. w stosunku do wartości wyjściowej.

Rezultaty badania pozwalają na ilościową ocenę wrażliwości sektora ubezpieczeniowego na przedłużające się otoczenie niskich stóp procentowych i istotny wzrost premii za ryzyko. Ponadto, wyniki potwierdzają, że możliwość stosowania środków LTG stanowi zakładany bufor stabilności finansowej, potencjalnie działający w sposób antycykliczny, jednakże czujność organów nadzoru powinna być wzmożona aby uniknąć fałszywego interpretowania poziomu ryzyka wynikającego z niskich stóp procentowych zawartych w scenariuszach testów warunków skrajnych.

Więcej w notatce prasowej i raporcie 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu