Niższa inflacja w USA pomaga rynkom

DM BOŚ
opublikowano: 19-02-2010, 16:31

Pomału mijają pierwsze emocje po  wczorajszej decyzji o podwyżce stopy dyskontowej przez FED. Po raz kolejny okazało się też, iż zbyt impulsywne decyzje nie przynoszą profitów. Spadki na  zagranicznych giełdach są niewielkie, a warszawski parkiet notuje zwyżkę. Z  kolei na kluczowej parze walutowej świata, czyli EUR/USD obserwujemy konsolidację w okolicach 1,35. Wiele wskazuje też na to, iż dołek w rejonie 1,3440 mógł być minimum na dłużej.

Takie wnioski można wyciągnąć po publikacji danych o inflacji CPI, która okazała się w styczniu niższa od oczekiwań. W połączeniu ze słabszymi danymi o cotygodniowym bezrobociu, jakie poznaliśmy wczoraj, można odnieść wrażenie, iż wczorajsza decyzja FED rzeczywiście była jedynie powrotem do normalizacji rynku, a szanse na rychłe podjęcie kolejnych działań przez bank centralny mogą być małe. W każdym razie kluczem będą teraz „zeznania” Bena Bernanke przed Izbą Reprezentantów w najbliższą środę.

Spokojnie było dzisiaj na rynku złotego. Nasza waluta nie zareagowała jednak na lepsze informacje, jakie napłynęły z Turcji (mowa o podwyżce ratingu przez S&P). Mimo tego wydaje się, że przyszły tydzień będzie lepszy dla naszej waluty, która powinna dążyć w stronę 3,95 zł za euro. Kluczowe mogą okazać się dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu (wtorek) i konferencja prasowa po posiedzeniu RPP w nowym składzie (środa). Silnym oporem na EUR/PLN pozostają okolice 4,02.

EUR/USD: Pierwszy atak na opór 1,3530 nie był zbyt udany. Nie udało się utrzymać zbyt długo powyżej tego poziomu. W ostatniej godzinie wróciliśmy poniżej 1,3500. Ważne wsparcie intra-day to już rejon 1,3480. Wskaźniki w ujęciu H4 zaczynają generować pierwsze pozytywne sygnały. Ponowny test okolic 1,3440 jest zatem mniej prawdopodobny. Możliwa jest próba wyraźnego pokonania 1,3530 i ruchu w kierunku 1,3580-1,3600.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ

Polecane