Niższe ceny insuliny w USA mogą...zwiększyć zyski gigantów farmaceutycznych

opublikowano: 16-03-2023, 19:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie prawo zachęcające firmy do obniżania kosztów insuliny może okazać się lukratywne dla największych producentów tego hormonu, nawet jeśli ceny spadną o 75 proc. - przekazał Bloomberg.

Lukasz Dejnarowicz / Forum

W marcu Novo Nordisk i Eli Lilly ogłosili obniżki cen insuliny w USA. Dzięki rządowemu programowi opieki zdrowotnej dla osób starszych Medicaid, mogą uniknąć wypłacania wielomilionowych rabatów w ramach państowej daniny.

Lilly może oszczędzić nawet 430 mln USD rocznie i wygenerować ponad 85 mln USD rocznego zysku na lekach insulinowych Humalog i Humulin, wynika z analizy Veda Partners. Novo Nordisk z kolei ma szansę uniknąć wypłaty ok. 350 mln USD nowych rabatów na insuliny NovoLeg i Levemir w 2024 r. i zarobić 210 mln USD.

1 tys. USD miesięcznie na insulinę

Ceny insuliny USA od lat są znacznie zawyżane przez producentów. Trzy fiolki miesięcznie mogą kosztować pacjentów ponad 1 tys. USD, zauważył Bloomberg. Z cukrzycą zmaga się prawie 40 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych, jak wynika z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Niektóre z tych osób potrzebują nawet sześciu fiolek miesięcznie.

35 USD za fiolkę dla wszystkich cukrzyków

Amerykańscy ustawodawcy od lat nawołują koncerny do obniżenia cen, co nie przynosi większego odzewu. Władze chcą pomóc Amerykanom zrównoważyć wydatki na leki. W 2021 r. przegłosowano ustawę, która ma zachęcić firmy do wprowadzenia rabatów poprzez usunięcie limitów na ich pokrywanie. Nowe prawo wejdzie w życie w przyszłym roku.

W sierpniu ubiegłego roku uchwalono również ustawę The Inflation Reduction Act, w ramach której m.in. koszty insuliny dla seniorów mają być ograniczone do 35 USD za fiolkę. Prezydent Joe Biden chce, żeby nowe zasady dotyczyły wszystkich cukrzyków. “Zachęcam wszystkich innych producentów do naśladowania, a Republikanów w Kongresie do przyłączenia do nas i ograniczenia ceny insuliny do 35 USD dla wszystkich Amerykanów” - apelował prezydent w miniony wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane