Czytasz dzięki

Niższe ceny stały się faktem

MAS
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

KOMENTARZ

JERZY SOBAŃSKI

Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Ceny mieszkań spadają od końca 2008 r. Te spadki są raz szybsze, raz wolniejsze zależnie od okresu, napływających wiadomości gospodarczych (nie tylko z Polski) i podaży. Może dwu-, trzykrotnie zdarzyło się też, że w tym czasie ceny w niektórych miastach (np. Warszawie) nieznacznie wzrosły: o 1–1,5 proc. Szacuje się, że w ostatnich 3 miesiącach ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w Warszawie spadły o około 7 proc. Skrócił się również średni czas sprzedaży, obecnie około 19 proc. mieszkań sprzedaje się szybciej niż w 30 dni.

Z najnowszych danych MLS WSPON wynika, że we wrześniu liczba transakcji podwoiła się w porównaniu do sierpnia. Czy to oznacza, że po urlopach nabraliśmy sił i ochoty na zakupy? Kolejne miesiące pokażą czy to trwała tendencja. Patrząc na ceny mieszkań w Warszawie, mogło by się wydawać, że nie jest źle. We wrześniu 14,8 proc. transakcji mieszkaniowych zawarto przy cenie metra kwadratowego poniżej 6 tys. zł , 21,2 proc. do 7 tys. zł, aż 30,3 proc. do 8 tys. zł, a 15,3 proc. do 9 tys. zł, 15,1 proc. do 10 tys. zł i tylko 3,3 proc. powyżej 10 tys. zł. Te dane świadczą, że sprzedający pogodzili się ze spadkiem cen, a kupujący akceptują ich obecny poziom. Pokazują również, że sprzedaż mieszkań luksusowych lub po prostu drogich stanowi obecnie margines rynku. Moim zdaniem, nie należy spodziewać się jeszcze większych obniżek cen mieszkań.

Uważam, że osoby planujące zakup mieszkania nie powinny odkładać decyzji o kupnie na później, szczególnie jeżeli mają własne środki. Z kolei korzystający z kredytu powinni brać pod uwagę również sytuację banków, która nie jest zbyt dobra. Wiele wskazuje na to, że o kredyty nie będzie łatwiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane