Niższe faktury za energię przy tym samym poziomie zużycia

Partnerem publikacji jest Energa-Obrót SA
opublikowano: 24-11-2022, 15:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

By zoptymalizować koszty zużycia energii, wystarczy czasem zmienić kilka parametrów, by przy tym samym poziomie konsumpcji obniżyć rachunki w firmie.

Firmy, które rozumieją wpływ biznesu na otoczenie, ale też są świadome dynamicznej sytuacji gospodarczej, wdrażają rozwiązania sprzyjające optymalizacji zużycia energii. Uważnie analizują własne zapotrzebowanie na energię, dążąc do jej optymalnego wykorzystania – wpływa to także na obniżenie faktury za prąd. Finansowy cel w tym przypadku łączy się ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Nie zawsze możliwe jest zmniejszenie zużycia energii, szczególnie w przedsiębiorstwach o charakterze produkcyjnym. W takiej sytuacji firma Energa Obrót proponuje inne rozwiązanie — pomoc w optymalizacji parametrów zużycia energii.

Nie zawsze jednak możliwe jest zmniejszenie zużycia energii, szczególnie w przedsiębiorstwach o charakterze produkcyjnym. W takiej sytuacji firma Energa Obrót proponuje inne rozwiązanie – pomoc w optymalizacji parametrów zużycia energii. Pozwala to na zmniejszenie kosztów energii przy utrzymaniu jej zużycia na tym samym poziomie. Aby jednak ta operacja się powiodła, trzeba wiedzieć, gdzie szukać oszczędności i jakich zmian dokonać, by nie okazały się kosztowną pomyłką.

Gdzie szukać oszczędności?

Przeprowadzona przez ekspertów Energi Obrotu analiza profili zużycia energii elektrycznej pomoże określić, czy ponoszony koszt jest optymalny dla rodzaju i specyfiki prowadzonej działalności. Doradcy zaproponują przy tym najlepsze rozwiązanie – np. zmianę grupy taryfowej, dzięki czemu klient bez żadnych inwestycji uzyska wymierne oszczędności finansowe.

Grupy taryfowe różnią się wysokością opłat w zależności od godzin poboru energii w ciągu doby, wysokości zamówionej mocy czy długości okresu rozliczeniowego. Na każdej fakturze są wyszczególnione dwie pozycje: koszt zakupu i dystrybucji. Koszt zakupu to opłata za wykorzystaną ilość energii oraz opłata handlowa pokrywająca koszty obsługi sprzedawcy (np. fakturowania). Na koszty dystrybucji składają się z kolei opłaty zależne od: zamówionej mocy (stała opłata sieciowa i opłata przejściowa), ilości energii pobranej z sieci oraz miesięcznej opłaty abonamentowej. To tu należy szukać oszczędności.

Oszczędności bez żadnych inwestycji

Oferowana przez Energę Obrót usługa analizy profili zużycia energii rozpoczyna się od sprawdzenia poziomu jej zużycia w określonym czasie. W tym celu jest odczytywane 15-minutowe lub godzinne zużycie energii elektrycznej za ostatnie 12 miesięcy. Na podstawie zgromadzonych danych analitycy przeprowadzają obliczenia pozwalające określić koszt dystrybucji w różnych wariantach. Wszystko po to, by zaproponować optymalną opcję wraz z podaniem rocznych oszczędności netto.

W przypadku niektórych użytkowników opłacalna będzie np. zmiana grupy taryfowej, ale może się okazać, że zmianie powinna jednak ulec moc umowna. Dobór odpowiedniej grupy taryfowej do profilu godzinowego poboru może zmniejszyć koszty zmienne przesyłowe nawet o 40 proc. Z kolei modyfikacja poziomu zamówionej mocy pozwala uniknąć kar za przekroczenia lub płacenia za moc nadmiarową. Warto również zweryfikować możliwość zmiany typu przyłącza w celu optymalizacji stawek zmiennych i stałych w dystrybucji. Czasem wystarczy nawet modyfikacja jednego z tych parametrów, by uzyskać znaczne zmniejszenie wysokości faktur za energię.

Inwestycja dla większych zysków

Sprawdzając rzeczywiste potrzeby firmy, eksperci Energi Obrotu mogą także zaproponować zmiany wymagające wprawdzie nakładów inwestycyjnych, ale przynoszące zdecydowanie większe oszczędności. W zależności od specyfiki i rodzaju prowadzonej działalności możliwe jest choćby zastosowanie kompensacji mocy biernej, budowa stacji abonenckiej lub instalacji fotowoltaicznej. W każdym z tych przypadków specjaliści dobiorą moc instalacji, oszacują wysokość inwestycji i okres zwrotu.

Oszczędzaj świadomie

Zarządzanie zużyciem energii elektrycznej nie jest łatwe – wymaga wiedzy i doświadczenia. Mogły się o tym przekonać jednostki budżetowe skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2020 r. Z raportu podsumowującego kontrolę wynika, że wiele z nich płaciło kary za ponadumowny pobór energii biernej lub przekroczenie mocy umownej. Co więcej, osoby odpowiedzialne za rozliczenia były przekonane, że jedynym sposobem na zmniejszenie rachunków jest ograniczenie zużycia energii czynnej, podczas gdy oszczędności o znacznej wartości można także uzyskać poprzez zmianę innych parametrów. Podobne przekonanie panuje zapewne w wielu innych instytucjach i firmach z sektora prywatnego. To pokazuje, jak ważna jest świadomość i powierzenie optymalizacji parametrów zużycia energii specjalistom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane