Niższe prognozy produkcji ropy naftowej w USA

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 09-09-2022, 10:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na rynku ropy naftowej właśnie trwa już kolejny fatalny tydzień. Ceny tego surowca mocno zniżkowały we wtorek i środę. Mimo że od wczoraj odbijają w górę, to zwyżka jest symboliczna i jedynie przypieczętowuje ona słabość kupujących na tym rynku.

Największa presja spadkowa na rynku ropy naftowej wynika z obaw związanych z sytuacją w światowej gospodarce. Recesyjny scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny w większości kluczowych gospodarek świata i niewątpliwie będzie miał on negatywny wpływ na popyt na paliwa. Ogólnie, popyt na ropę naftową jest ściśle powiązany z koniunkturą, a w okresach gospodarczych kryzysów dotychczas odbijało się to bardzo wyraźnie na cenach ropy.

Odzwierciedleniem coraz słabszego popytu były m.in. dane dotyczące zapasów paliw w USA. Wczoraj Departament Energii USA podał, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu zwyżkowały aż o 8,84 mln baryłek, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia oczekiwano ich niewielkiej zniżki.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednak delikatne podbicie cen wynika z faktu, że w niektórych rejonach świata nadal podaż ropy naftowej wcale nie jest duża. I, co ciekawe, także w USA może ona rozczarować. Bardziej niż dane dotyczące zapasów, wczoraj uwagę inwestorów w komunikatach ze strony Departamentu Energii przyciągnęła rewizja w dół oczekiwań związanych z produkcją ropy naftowej w USA. Departament oszacował, że w tym roku wydobycie ropy w USA wzrośnie o 540 tys. baryłek dziennie do poziomu 11,79 mln baryłek dziennie. To mniej niż wcześniejsza prognoza, zakładająca wzrost o 610 tys. baryłek dziennie.

Na możliwość rozczarowującej produkcji ropy naftowej w bieżącym roku niedawno zwracał uwagę Scott Sheffield, prezes Pioneer Natural Resources, czyli jednej z kluczowych spółek wydobywających ropę z łupków. Wskazał on na problemy z łańcuchem dostaw oraz infrastrukturą, które negatywnie przekładają się na produkcję ropy w USA.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane