Niższe stopy procentowe w USA osłabiają dolara

Marek Wołos
opublikowano: 23-01-2008, 00:00

Fed zaskoczył rynek. Obniżka stóp proc. o 75 pkt baz., spodziewana za tydzień, urzeczywistniła się już wczoraj. W rezultacie druga część dnia upływała pod znakiem aprecjacji złotego. EUR/PLN zniżkował do 3,62, co oznacza 5-groszowe umocnienie.

Spadek stóp w USA do poziomu 3,75 proc. oznacza ponowne osłabienie dolara. Kurs EUR/USD już wczoraj zyskał wracając powyżej granicy 1,46. Co więcej, rynek czeka na kolejne takie działania, być może już za tydzień.

Fed jest mocno zdeterminowany, aby wspierać rynki kapitałowe, dlatego bez względu na presję inflacyjną wykorzysta politykę pieniężną. To przynajmniej krótkoterminowo oznacza wzrosty na giełdach, osłabienie japońskiego jena i aprecjację złotego. Ostatnia deprecjacja złotego dobiegła końca. Krótkoterminowo spodziewać się możemy spadków EUR/PLN do poziomu 3,60.

Marek Wołos

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niższe stopy procentowe w USA osłabiają dolara