Niższy VAT również na remonty

Adam Ambrozik
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zawiera on oczekiwaną od wielu miesięcy definicję budownictwa społecznego. Niestety, jest ona za wąska, biorąc pod uwagę obecną sytuację na polskim rynku mieszkaniowym.

Obniżona stawka VAT powinna obejmować wszelkie prace remontowe. Do definicji budownictwa społecznego powinny być włączone domy budowane tzw. systemem gospodarczym. Stanowią one około 50 proc. stawianych domów jednorodzinnych.

Brak docelowych przepisów w sprawie VAT determinuje zachowania firm budowlanych, deweloperskich i spółdzielni, które nie mogą podejmować właściwych decyzji inwestycyjnych. Z jednej strony napędza się popyt poprzez kredyty hipoteczne, z drugiej — hamuje podaż.

Szersza definicja mogłaby spowodować zdecydowanie szybszy rozwój tej branży, tym bardziej że wciąż istnieją w niej duże zapóźnienia. Powstałoby więcej mieszkań, a to w rezultacie mogłoby zahamować niekontrolowany wzrost cen na rynku mieszkaniowym.

Decyzje spowalniające czy ograniczające nowe budownictwo ograniczają rozwój polskiej przedsiębiorczości i — to paradoks — wpływy do budżetu państwa. Hamują również wzrost zatrudnienia, zwłaszcza na rynku lokalnym.

Adam Ambrozik

ekspert KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Ambrozik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu