No to mamy komórkowy pat

Marcin Kuśmierz
15-09-2004, 00:00

Era i TP zarzucają sobie działanie na szkodę abonentów. Pogodzić może ich URTiP. Da radę?

Od października abonenci Telekomunikacji Polskiej (TP) dzwoniący do sieci komórkowych mieli zapłacić nawet 30 proc. mniej. Tak raczej już nie będzie, bo PTC oraz TP nie mogą się porozumieć, a którejkolwiek ze stron trudno będzie teraz ustąpić. Kilka dni temu regulator odtrąbił porozumienie, które zaspokajało interesy telekomu i operatorów sieci GSM. Zrobił to chyba przedwcześnie.

PTC zgodziła się przyjąć obniżone stawki rozliczeń międzyoperatorskich pod warunkiem, że TP zagwarantuje też obniżkę cen klientom końcowym. TP tego zrobić jednak nie chce.

— Nie chcemy, aby naszym kosztem TP zwiększała marżę. Zgoda na nowe stawki uzależniona jest od trwałej zmiany cen połączeń F2M dla klientów końcowych TP — mówi Krzysztof Dryzner z PTC.

PTC posiada umowy z największymi operatorami alternatywnymi, w których w zamian za obniżenie stawek interkonektowych zobowiązują się oni do obniżenia cen dla klientów końcowych. Według TP, takie umowy są sprzeczne z obowiązującym prawem.

Także przedstawiciele Polkomtela nie pozostawiają wątpliwości co do modelu oczekiwanych rozwiązań. Nie chcą jednak brać bezpośredniego udziału w sporze, jaki powstał między PTC a TP.

— Trzymamy się ustaleń poczynionych w obecności prezesa URTiP. Tylko dwustronna obniżka cen ma jakikolwiek sens — mówi anonimowo jeden z pracowników Polkomtela.

Z argumentacją przedstawioną przez PTC i Polkomtela nie zgadza się telekom. Zdaniem jego przedstawicieli, stawka TP jest zbliżona do średniej w krajach UE. TP zarzuca też uprawianie demagogii konkurentom.

Telekom obiecuje jednak, że jeśli uda się podpisać aneksy z operatorami sieci GSM, to cena połączeń F2M w szczycie spadnie do około 1 zł (dziś jest to 1,4 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / No to mamy komórkowy pat