Noble Bank: dane o produkcji neutralne

Radosław Cholewiński, Główny Ekonomista Noble Banku.
17-09-2010, 16:48

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o  13,5% r/r wobec 10,5% przed miesiącem, nieznacznie powyżej rynkowych oczekiwań (13,1%).

Wyższe tempo wzrostu produkcji w porównaniu z lipcem wynikało w dużej mierze z korzystnej w różnicy liczby dni roboczych, ale wyrównana sezonowo dynamika produkcji również odnotowała poprawę (z 11,3% do 12,7%). Wzrosła również (do 30 na 34) liczba sekcji odnotowujących wzrost produkcji; najwyższe dynamiki produkcji wykazywał podobnie jak przed miesiącem przemysł chemiczny oraz elektroniczny. Systematycznie maleje natomiast rola przemysłu samochodowego (w dużej mierze produkującego na eksport) jako głównego czynnika wzrostu produkcji. Można oceniać, że coraz większą rolę we wzroście produkcji odgrywa popyt krajowy. Przewidujemy, że przy poprawiających się nastrojach w kraju wzrostowy trend produkcji przemysłowej będzie kontynuowany, przyczyniając się do wzrostu dynamiki PKB w okolice 3,9-4,0% r/r w Q3 i Q4.

Kontynuacji ożywienia przemysłu towarzyszył wzrost rocznego wskaźnika inflacji producenta do 4,1% z 3,8% przed miesiącem. Wzrost ten został jednak spowodowany efektem niskiej bazy z II poł. 2009 r. W ujęciu m/m ceny produkcji sprzedanej przemysłu odnotowały wręcz spadek o 0,2%, czemu sprzyjała aprecjacja złotego. Przewidywane przez nas umocnienie złotego pozwala oczekiwać stabilnych cen producentów w kolejnych miesiącach. Mimo to, wskaźniki inflacji PPI w ujęciu rocznym mogą wykazywać wzrost (potencjalnie generując wyższe oczekiwania inflacyjne) ze względu na wspomnianą niską bazę z II poł. 2009 r.

Dzisiejsze dane nie miały większego wpływu na rynek walutowy ani rynek stopy procentowej. Także z punktu widzenia RPP oceniamy je jako neutralne. Do kompletu danych z kraju publikowanych w tym miesiącu brakuje już tylko inflacji bazowej (nasza prognoza 1,2% r/r, niskie ryzyko odczytu na innym poziomie) i sprzedaży detalicznej (nasza prognoza 6,4% r/r, powyżej rynkowego konsensusu 5,9%). Konfiguracja tych danych nie będzie raczej dostarczać argumentów za podwyżkami stóp, wspierając dobre nastroje na rynku papierów skarbowych. Wskazujemy jednak na znaczące ryzyko odwrócenia tej sytuacji już w najbliższych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Cholewiński, Główny Ekonomista Noble Banku.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Noble Bank: dane o produkcji neutralne