Noble Bank idzie po kasę, chociaż kasy ma jak lodu

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 09-05-2007, 00:00

Współczynnik wypłacalności Noble Banku wynosi ponad 50 proc., ale bank i tak potrzebuje pieniędzy. Dowcip? Nie, strategia.

Współczynnik wypłacalności Noble Banku wynosi ponad 50 proc., ale bank i tak potrzebuje pieniędzy. Dowcip? Nie, strategia.

Kolejna spółka z grupy Leszka Czarneckiego zasili warszawską giełdę. Noble Bank, instytucja finansowa dedykowana najzamożniejszym klientom, opublikował właśnie prospekt emisyjny.

150 mln zł to minimum

Bank jest głodny kapitału.

— Zamierzamy wyemitować 15 mln akcji serii H, z czego 8,25 mln akcji zaoferujemy inwestorom instytucjonalnym, a inwestorom indywidualnym w trzech transzach po 2,25 mln sztuk. Jeśli popyt będzie wystarczająco duży, to tyle samo walorów sprzeda Getin Holding z posiadanego przez siebie pakietu 85 proc. — tłumaczy Maurycy Kühn, członek zarządu Noble Banku.

W wolnym obrocie znajdzie się jednak niespełna 13 proc. walorów. Udział holdingu Leszka Czarneckiego spadnie w banku do 72,1 proc.

Cena maksymalna dla wszystkich transzy zostanie podana w przyszły wtorek. Ostateczną poznamy 20 maja.

Wiele wskazuje na to, że debiut Noble Banku będzie możliwy już w czerwcu.

Zarządz banku nie chce powiedzieć, na jaką kwotę liczy z emisji. Analitycy spodziewają się, że będzie to blisko 150 mln zł.

Zaniżone prognozy

Choć nie wiadomo ile, wiadomo, na co pójdą pieniądze z giełdy. Część zdobytych środków zostanie przeznaczonych na rozwój akcji kredytowej, mimo że współczynnik wypłacalności banku wynosi 56 proc., przy obowiązkowym minimalnym 8 proc.! Już samo to obrazuje skalę zaplanowanego przez spółkę wzrostu.

— Proszę wierzyć, że kapitał, który posiadamy, naprawdę nie wystarczy nam na 2-3 lata działalności. To pieniądze do skonsumowania natychmiast. A nie liczymy przy tym planów inwestycyjnych — zapewnia Krzysztof Spyra, członek zarządu Noble Banku.

2007 r. bank powinien skończyć z około 170 mln zł wyniku na działalności bankowej i 92 mln zł zysku netto. Za rok wyniki mają wynieść odpowiednio 249 mln zł i 129 mln zł. A są to tylko ostrożne prognozy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu