Noble Bank podkręcił wynik Getinu

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 14-08-2007, 00:00

Mamy odstępstwo

Mamy odstępstwo

od reguły. Ilekroć instytucja

finansowa pokazywała

dobre wyniki, jej kurs

pikował. Ale z Getin Holdingiem było inaczej.

Grupa kapitałowa Getin Holding, jedna z perełek Leszka Czarneckiego, zarobiła w pierwszym półroczu 405,1 mln zł netto. Rok temu zysk wyniósł 79,5 mln zł.

— Jednak 201 mln zł w tym półroczu to zysk jednorazowy z akcji Noble Banku. Z działalności podstawowej wypracowaliśmy 204 mln zł. Ponad 2,5 razy więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku — mówi Piotr Stępniak, prezes Getin Holdingu.

Największy wpływ na wyniki miały rezultaty trzech spółek holdingu. Getin Bank zarobił 137,9 mln zł. Jego udział w zyskach wynosi 63 proc. Grupa Noble Banku przyniosła 56,1 mln zł (25- -procentowy udział w zyskach), a TU Europa — 19,2 mln zł (9 proc.). Dodatni wynik finansowy miała również Carcade Rosja, druga na tamtym rynku firma leasingu samochodów. Na plus wyszła także Prikarpattya — bank ukraiński, który kilka miesięcy temu dołączył do holdingu.

W związku z dobrymi wynikami wskaźnik kosztów do dochodów C/I holdingu spadł o 4,4 pkt proc., do 49,2 proc., a zwrot z kapitału ROE wzrósł o 3,5 pkt proc. — do 17,9 proc. (bez uwzględnienia transakcji jednorazowej).

— Obecnie pracujemy nad nową nazwą Prikarpattii. Chcemy, by miała bardziej ogólnoukraiński charakter — informuje Piotr Stępniak.

Holding nie wyklucza też nowych zakupów.

— W Rosji mamy krótką listę możliwych inwestycji. Prowadzimy badania finansowe. Jeśli do końca roku nie znajdziemy idealnego banku do przejęcia, wówczas rozważymy wystąpienie o licencję — ujawnia Piotr Stępniak.

Badana jest też możliwość inwestycji w Bułgarii i Rumunii. Na początku 2008 r. ma być wiadomo, jak w tych krajach będzie się angażował Getin — przez przejęcia, własną licencję, czy paszport europejski.

Po ujawnieniu dobrych wyników i planów rozwoju kurs holdingu nie poszedł w dół, co było tradycją ostatnich tygodni. Na zamknięciu płacono 13,28 zł, czyli o 5,82 proc. więcej. Akcje spółki i tak jeszcze mają sporo do odrobienia, gdyż od lipca kurs spółki systematycznie szedł w dół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Noble Bank podkręcił wynik Getinu