Nobliści nie wierzą w sukces Trumpa

opublikowano: 10-01-2017, 12:26

Amerykańscy ekonomiści, w tym zdobywcy nagrody Nobla, nie wierzą w sukces polityki gospodarczej prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas panelu zorganizowanego w trakcie dorocznego spotkania Stowarzyszenia Amerykańskich Ekonomistów w Chicago grupa noblistów wyrażała obawy, co do zapowiadanej przez Donalda Trumpa polityki gospodarczej, m.in. działań fiskalnych, które w ich ocenie mogą spowodować znaczny wzrost deficytu budżetowego.

Edmund Phelps, fot. Bloomberg
Edmund Phelps, fot. Bloomberg
None
None

- Jest zgoda, że rodzaj polityki, jaką proponuje nasz prezydent-elekt, należy do tych, które nie działają – oświadczył Joseph Stiglitz, podsumowując wcześniejsze opinie, wygłoszone podczas panelu m.in. przez profesorów Edmunda Phelpsa i Roberta Shillera.

Phelps był szczególnie krytyczny wobec stanowiska Trumpa zajmowanego wobec poszczególnych spółek, twierdząc iż może to zniechęcić nowe firmy do wchodzenia na rynek z tak potrzebnymi USA innowacjami.

- Rząd Trumpa grozi wbiciem srebrnego kolca w serce procesu innowacyjnego – oświadczył.

Ekonomista ma także duże obawy związane z zapowiadaną przez Trumpa polityką dużych cięć podatków i zwiększenia wydatków.

- Taka polityka niesie ze sobą ryzyko eksplozji długu publicznego i ostatecznie może doprowadzić do poważnej utraty zaufania i głębokiej recesji – powiedział Phelps.

Podobną opinię wygłosił Roger Myerson z Uniwersytetu  Chicago. Przypomniał, że w przeszłości polityka dużych deficytów oparta była na gotowości zagranicy do kupna obligacji USA. Tymczasem zgłaszana przez Trumpa chęć renegocjacji traktatów handlowych i ogłoszenie polityki “America First” może ograniczyć chęć zagranicy do kupowania długu USA.

- Relacje Ameryki z innymi krajami muszą bazować na zaufaniu – powiedział Joseph Stiglitz. – Tu nastąpiło osłabienie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane