Noblista we Wrocławiu

BAW
opublikowano: 12-04-2018, 22:00

Prof. fizyki Klaus von Klitzing będzie gościem Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wygłosi wykład „Nowy wzorzec kilograma w 2019 roku: Największa rewolucja w metrologii po rewolucji francuskiej”. Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia w Centrum Konferencyjnym PWr. Naukowiec opowie o planowanej na 2019 r. historycznej zmianie w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar, czyli tzw. układzie SI. Obecnie spośród siedmiu podstawowych jednostek miar — metra, sekundy,ampera, kelwina, mola, kandeli i kilograma — tylko ten ostatni pozostaje zdefiniowany z wykorzystaniem konkretnego przedmiotu (walca platynowo- -irydowego przechowywanego w Sevres). Po zmianie wszystkie jednostki będą oparte na uniwersalnych stałych fizycznych, czyli zjawiskach, a nie przedmiotach. Będzie to możliwe dzięki odkryciu w 1980 r. przez prof. Klausa von Klitzinga kwantowego zjawiska Halla, za które pięć lat później otrzymał Nagrodę Nobla.

Prof. Klaus von Klitzing kieruje Oddziałem Niskowymiarowych Układów Elektronowych w Instytucie Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie. W latach 1980-84 był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W 1985 r. został dyrektorem i członkiem rady naukowej Instytutu Maxa Plancka. Należy do najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest doktorem lub profesorem honorowym 22 uczelni. Jego imię nosi uniwersalna stała fizyczna Klitzing: RK=h/e2.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl otwartych spotkań z udziałem światowej sławy prelegentów. Skierowane jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych.

Więcej informacji: http://pwr.edu.pl/uczelnia/in- terdyscyplinarne-seminarium- -naukowe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu