Nocleg pracownika z Ukrainy nie wymaga płacenia podatku

MK
opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Ułatwianie życia osobom ze Wschodu leży w interesie przedsiębiorców. Decyzja dotycząca ich zakwaterowania to krok w dobrą stronę.

Zakwaterowanie pracowników z Ukrainy na koszt pracodawcy jest w interesie firmy i nie wymaga odprowadzenia podatku — orzekły wyższe sądy administracyjne w Łodzi i Opolu. Decyzja podważa interpretację Urzędu Skarbowego, według której opłata za nocleg dla Ukraińców stanowi opodatkowany przychód.

— Rozstrzygnięcie sądów jest słuszne — leży w interesie pracodawcy i pracownika. Skorzysta na tym cała gospodarka. Pogłębiają się problemy kadrowe krajowych firm. Są one zmuszone do korzystania z zagranicznej siły roboczej. Inaczej wiele przedsiębiorstw nie mogłoby prowadzić działalności — ocenia Krzysztof Inglot, prezes firmy doradczo-rekrutacyjnej Personnel Service (PS).

Zakwaterowanie ukraińskim pracownikom zapewnia prawie połowa (49 proc.) polskich pracodawców — wynika z badań PS. Benefit ten nie wymaga pobrania i odprowadzenia zaliczki PIT, ale włącza się do podstawy składek emerytalnych i rentowych. Ponad 425 tys. Ukraińców płaci w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne. To wzrost o niemal 118 tys. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wynosi 569 tys. — Ukraińcy stanowią trzy czwarte tej grupy.

— Obcokrajowcy zapełniają wakaty głównie w branży budowlanej, przemysłowej, rolnictwie, ogrodnictwie i handlu. Są to zarówno niewykwalifikowani robotnicy, jak i specjaliści — informuje Kamil Wiatr, lider zespołu zatrudniania cudzoziemców w spółce Aterima.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy