Nocny 'flash crash' na srebrze

Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 07-07-2017, 08:12
aktualizacja: 07-07-2017, 08:13

W godzinach nocnych doszło dziś do bardzo silnej, skokowej przeceny na rynku srebra. Przeglądając serwisy nie widać konkretnego powodu tej przeceny, którą najlepiej obrazuje poniższy wykres.

Należy więc przyjąć, że był to typowy “flash crash”, który co jakiś czas się na rynkach pojawia, a powodowany jest ograniczoną płynnością w połączeniu z uruchomieniem nagromadzonych zleceń obronnych (w tym wypadku dla długich pozycji). Kłopoty z płynnością potwierdzają także same kwotowania, a dokładnie miejsce ustanowienia sesyjnego dna, które mocno się różnią w zależności od brokerów i ich dostawców płynności.

Srebro – wykres M15

Aktywacja stop lossów na srebrze przełożyła się także na wzmożoną presję podażową na pozostałych metalach takich jak złoto, czy platyna.

Jeśli spróbować wyciągnąć z tej sytuacji jakiś wniosek, to rynek z pewnością został w ten sposób przeczyszczony z nawisu długich pozycji, które ponoć dominowały na tym instrumencie, zwłaszcza w sektorze klientów detalicznych. To z kolei może sugerować, że presja podażowa została na jakiś czas wyczerpana.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy