K590: Noga państwowa potrzebuje drugiej

opublikowano: 22-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kongres 590, czyli K590, od pierwszej edycji w 2016 r. zaliczany jest do umownego Wielkiego Szlema biznesowych eventów w Polsce.

Trzymając się konwencji tenisowej, trzy pozostałe to oczywiście Krynica/Karpacz i Katowice oraz obecnie zwyżkujący poznański Impact. K590 stworzony został odgórnie przez władców po tzw. dobrej zmianie i otrzymał najwyższy patronat polityczny — prezydenta, prezesa NBP, premiera z gospodarczą częścią rządu oraz oczywiście zasobnych spółek skarbu państwa. Przez cztery edycje w podrzeszowskiej Jasionce K590 docierał się tematycznie, ale epidemia przyniosła mu regres. Siódma edycja podzielona jest na części, pierwsza odbywa się 22-23 czerwca w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie, jesienią będzie podkarpacka. Gdyby z ogromnej kongresowej hali F nagle wywiało reprezentantów władzy, brygady państwowych spółek oraz ekipy przypaństwowych patronów medialnych, to pozostałaby dosłownie garsteczka innych uczestników.

Nazwa K590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary teoretycznie polskie. Jest to jednak nagięcie prawdy, albowiem 590 na początku absolutnie nie rozstrzyga o wartościach patriotycznych. System kodowania GS1 został tak skonstruowany, że narodowe 590 otwiera również metki produktów dystrybuowanych np. przez zarejestrowaną u nas spółkę córkę koncernu francuskiego, pochodzących z dalekiej Azji i wstawianych do niemieckiej sieci hipermarketów, zaś ich sprzedaż finalnie zasila konto na Cyprze. Zdecydowanie bardziej wiarygodna od mirażu 590 jest aplikacja, opierająca się na zeskanowaniu kompletnego kodu kreskowego. Dopiero z takiej analizy można się dowiedzieć, czy wytwórca opiera się na polskim kapitale, czy umieścił u nas produkcję, czy tworzy wykwalifikowane miejsca pracy i czy nie jest filią zagranicznego koncernu. Aplikacja może przyznać 100 punktów i często okazuje się, że produkt otrzymuje najwyżej 20, chociaż jego etykietę otwiera patriotyczny prefiks 590…

Patrona K590 zainteresował w stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun z zakładów Mesko. Ta skuteczna broń w sporej liczbie egzemplarzy przekazana została Ukrainie.
Aleksiej Witwicki / Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane