Noga: Polska gospodarka będzie rosła o ok. 5 proc. rocznie do 2012 roku

ISB
opublikowano: 14-02-2008, 14:03

Polska znajduje się w trzeciej fazie cyklu koniunkturalnego, czyli w okresie stabilizacji wzrostu na wysokim poziomie, wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mariana Nogi. Według niego, przez najbliższe pięć lat Polska będzie się rozwijać w  tempie co najmniej 5,0% PKB.

"W ubiegłym roku wzrost gospodarczy wyniósł 6,5-6,6%, a roku 2008 wyniesie on ok. 5,0-5,5%. Moje przekonanie wynika z faktu, że wierzę w teorię ‘świata dwóch prędkości', mówiącą o szybszym rozwoju rynków wschodzących niż rozwiniętych" - powiedział Noga w wywiadzie dla agencji ISB.

Członek RPP zauważa, że klasyczny jeszcze przed II wojną światową 12-letni i czterofazowy cykl koniunkturalny w wyniku zmian w gospodarce zmienił się w maksymalnie 3-4-letni okres recesja-wzrost. Teraz jednak wszyscy dążą do sytuacji, by po maksymalnie krótkiej recesji dojść do jak najszybszego wzrostu, a następnie ustabilizować go na wysokim poziomie na maksymalnie długi czas.

"Rynki wschodzące powinny mieć bodźce, które spowodują, że osiągnięcie stabilizacji wzrostu na wysokim poziomie będzie łatwiejsze. Dla nas taką bazą, na której można zbudować tę trzecią fazę wzrostu, jest obecnie Euro 2012" - wyjaśnia Noga.

Członek RPP przypomniał, że ponad 90% PKB tworzy sektor usług, a u nas jest to dopiero 60-65%. Mamy więc potencjał wzrostowy, szczególnie w kontekście ogromnych inwestycji związanych z budową infrastruktury związanej z Euro 2012.

"Wierzę głęboko, że także w 2009 roku wzrost PKB wyniesie ok. 5%. Mało tego, taką roczną dynamikę utrzymamy do roku 2012. Uważam, że Polska weszła właśnie w trzeci etap cyklu koniunkturalnego" - przewiduje Marian Noga.

Członek Rady dodaje, że inwestycje oraz napływ środków z Unii Europejskiej powiększy potencjał gospodarki, a więc zlikwiduje dodatkowo lukę popytową.

"Jeśli nie będzie luki popytowej, a wzrost PKB będzie na tak wysokim poziomie, to procesy inflacyjne nie wystąpią z taka siłą, jak miało to miejsce w 2006 r. Widzę więc bardzo optymistyczny obraz polskiej gospodarki w następnych latach" - prognozuje członek RPP. (ISB)

Lesław Kretowicz

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane