Nokia chce pracować z konkurentami

Karol Wieczorek
19-06-2002, 00:00

Firma Nokia, posiadająca blisko 40-proc. udział w światowym rynku telefonów komórkowych, zaczyna zmieniać swoje podejście do branżowych standardów i współpracy z konkurentami. Teraz fiński dostawca jest wręcz motorem napędowym wszelkich inicjatyw standaryzujących, a wszystko z obawy przed ekspansją giganta software’owego, firmy Microsoft.

W ubiegłym tygodniu blisko 200 czołowych światowych operatorów telefonii komórkowej, dostawców urządzeń i sieci oraz firm z sektora informatyki i usługodawców internetowych ogłosiło utworzenie nowej, globalnej organizacji, która przyjęła nazwę Open Mobile Alliance (OMA — przymierze na rzecz otwartej łączności komórkowej). To pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę inicjatywa, zmierzająca do opracowania i wprowadzenia na rynek nowych, naprawdę otwartych standardów.

— Nokia zaangażowała się w rozwój tych technologii i popiera kompatybilność rozwiązań z produktami innych członków OMA oraz zamierza wprowadzać na rynek kompatybilne produkty i rozwiązania oparte na otwartych standardach — mówi Grzegorz Możdżyński, dyrektor marketingu w polskim oddziale firmy Nokia.

Przedstawiciele czołowych dostawców nie mają jednak wątpliwości co do tego, że wspólne tworzenie otwartych standardów i specyfikacji oraz tworzenie i promowanie wspólnego, branżowego poglądu na ramową architekturę nie może pójść zbyt daleko, gdyż wtedy poszczególni dostawcy zatracą indywidualny wizerunek swoich marek.

— Podpisywanie bilateralnych umów o współpracy między poszczególnymi dostawcami, fuzje czy też zawiązywanie coraz ściślejszych branżowych porozumień jest naturalną konsekwencją globalizacji. Sądzę jednak, że poszczególne marki nadal będą zachowywać swoją odrębność — mówi Marcin Bajda, dyrektor działu w firmie Siemens.

Docelowo OMA ma połączyć w sobie co najmniej kilka powstałych w ostatnich latach inicjatyw standaryzacyjnych. Do nowej organizacji przyłączyły się już inicjatywy Open Mobile Architecture i WAP Forum, natomiast kilka innych, w tym: Location Interoperability Forum (LIF), MMS Interoperability Group (MMS-IOP), SyncML oraz Wireless Village, wystosowały deklaracje, w których ogłaszają swój zamiar konsolidacji z Open Mobile Alliance. OMA zaprasza do swego grona także inne organizacje branżowe zajmujące się specyfikacjami usług bezprzewodowych. I choć oficjalnie głównym celem OMA jest dążenie do zaspokajania potrzeb użytkowników, nieoficjalnie wiadomo, że inicjatywa ta jest skierowana przeciwko firmie Microsoft, która nawiasem mówiąc, też jest członkiem OMA. Ten gigant komputerowy nie ukrywa bowiem swoich planów wejścia na rynek rozwiązań mobilnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Nokia chce pracować z konkurentami