Nokia i Siemens łączą siły

Katarzyna Łasica
20-06-2006, 00:00

Dzięki stworzeniu Nokia Siemens Networks obie firmy sporo zaoszczędzą. Zwiększą też i wzbogacą ofertę.

Nokia i Siemens uzgodniły wczoraj połączenie swoich oddziałów produkcji sprzętu telekomunikacyjnego, w którego wyniku powstanie jedna z największych spółek tej branży na świecie. W powołanym do życia joint venture Nokia Siemens Networks będą miały po połowie akcji. Szacunkowa wartość przychodów ze sprzedaży nowej spółki to 15,8 mld EUR. Cała operacja odbędzie się bezgotówkowo.

Nokia Siemens Networks będzie drugim co do wielkości producentem sprzętu dla telefonii komórkowej po szwedzkim liderze Ericssonie. W sprzedaży sprzętu dla telefonii stacjonarnej nowa spółka zajmie trzecią pozycję na światowym rynku.

— Wierzymy, że partnerstwo z Siemensem jest najlepszym sposobem zbudowania bogatej i zróżnicowanej oferty. Jest to konieczne, by konkurować na globalnym rynku. Z pewnością współpraca będzie korzystna dla akcjonariuszy naszych spółek — mówi Olli-Pekka Kallasvuo, prezes Nokii.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Po podaniu informacji do publicznej wiadomości akcje obu spółek natychmiast poszły w górę. Na otwarciu Nokia zyskała 3,45 proc., a Siemens 6,19 proc.

Firmy spodziewają się, że dzięki współpracy zaoszczędzą do 2010 r. co najmniej 1,5 mld EUR rocznie. Zmniejszą się m.in. wydatki na badania i rozwój, a także zatrudnienie — o 10-15 proc. Obecnie łączące się oddziały zatrudniają około 60 tys. osób. Joint venture będzie miało siedzibę w Helsinkach. Nokia będzie konsolidowała jego wyniki, Siemens będzie wykazywał je jako zyski kapitałowe. Zamknięcie transakcji tworzącej Nokia Siemens Networks planowane jest na 1 stycznia 2007 r. Prezesem nowej spółki zostanie Simon Beresford-Wylie, dotychczasowy szef Nokia Networks.

Zarówno Nokia, jak i Siemens spodziewają się, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na ich wyniki finansowe w 2007 r.

W branży telekomunikacyjnej można zaobserwować wyraźny trend konsolidacyjny. Na początku kwietnia doszło do fuzji francuskiego Alcatela i amerykańskiego Lucent Technologies.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nokia i Siemens łączą siły