Nokia: wyniki lepsze od oczekiwanych

Justyna Wróbel
opublikowano: 25-01-2002, 00:00

Nokia zanotowała większy zysk za IV kwartał niż oczekiwano i zwiększyła udział w rynku aparatów komórkowych, których w ubiegłym roku sprzedała 140 mln sztuk.

Nokia, największy na świecie fiński producent telefonów komórkowych, zanotowała w IV kwartale 2001 r. zysk wysokości 0,24 EUR na akcję. To 4-proc. spadek w porównaniu z wynikiem za ostatnie trzy miesiące 2000 r., kiedy wyniósł 0,25 EUR.

Jednak nie jest to powód do zmartwień. Odnotowany wynik jest lepszy od oczekiwań, zarówno samej spółki, jak i analityków. Jeszcze w pierwszej połowie grudnia Nokia zapowiedziała, że spodziewa się, że zysk na akcję w czwartym kwartale znajdzie się w górnej skali prognoz 0,18-0,20 EUR.

— Nokia umacnia swoją pozycję na rynku. To chyba jedyny producent telefonów komórkowych, który potrafi czerpać korzyści z obecnej sytuacji na rynku — powiedział agencji Bloomberg Lodewijk van der Kroft z Theodoor Gilissen Bankiers w Amsterdamie.

Nokia umocniła też udział w rynku, który wzrósł dwukrotnie od 1997 r. Okazuje się, że w 2001 r. 37 proc. sprzedanych komórek zostało wyprodukowanych przez fińską spółkę. Nokia podała, że w 2001 r. na świecie sprzedano 380 mln komórek, z czego 140 mln to jej produkty.

Po ogłoszeniu wyników, cena akcji spółki zwyżkowała 9 proc., a jej wartość rynkowa skoczyła do 125 mld EUR (450 mld zł). Analitycy nie ukrywali zdziwienia dobrymi wynikami spółki.

— Rynek tego się nie spodziewał — powiedział agencji Bloomberg Jussi Hyoety, analityk FIM Securities.

Inni producenci telefonów komórkowych nie mają tylu powodów do radości. Dwa dni temu amerykańska Motorola — drugi producent komórek na świecie — poinformowała, że jej strata w 2001 r. wyniosła 697 mln USD (2,9 mld zł). Nie wiadomo jeszcze, jak zakończył ubiegły rok trzeci wielki gracz — Ericsson, który dziś ogłosi wyniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Wróbel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Nokia: wyniki lepsze od oczekiwanych