Nomura: bitcoin może wesprzeć wzrost japońskiego PKB

opublikowano: 03-01-2018, 06:59

Japoński szał bitcoinowy może pomóc w rozwoju gospodarczym kraju, twierdzą analitycy Nomura Instinet.

Staramy się ocenić efekt bogactwa z niezrealizowanych zysków z handlu bitcoinami przez japońskich inwestorów od początku 2017 r. i szacujemy związany z tym potencjalny wzrost wydatków konsumpcyjnych z 23,2 mld jenów do 96,0 mld jenów  (z 206,7 mln USD do 855,4 mln USD) – wyjaśniają Yoshiyuki Suimon i Kazuki Miyamoto, analitycy japońskiej instytucji na których powołuje się serwis CNBC.

Bitcoin
Zobacz więcej

Bitcoin Bloomberg

Dodają, że wzrost cen bitcoina, który został skoncentrowany w IV kw. 2017 r. może spowodować, że efekt bogactwa się zmaterializuje już w I kwartale 2018 r.

Jeśli tak się faktycznie stanie,  to szacujemy potencjalny wzrost realnego PKB w ujęciu rocznym kwartał do kwartału na około 0,3 punktu proc. – napisali analitycy w raporcie.

Według danych CryptoCompare, przez większą część zeszłego roku handel bitcoinami w jenach japońskich stanowił prawie połowę lub więcej całkowitych obrotów tą cyfrową walutę. Wolumen obrotu bitcoinami w dolarach amerykańskich zazwyczaj zajmował drugą co do wielkości część, jednak w ostatnich tygodniach awansował na pierwsze miejsce.

Zakładając, że Japończycy posiadają około 3,7 miliona bitcoinów i oceniając zysk (różnicę w cenach) w wysokości 866 tys. jenów (7 716 USD) w okresie między drugim a czwartym kwartałem 2017 r, szacujemy niezrealizowane zyski na bitcoinie posiadanym przez Japończyków na około 3,2 bln jenów (28,5 mld USD – wskazują analitycy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu