Nomura: chiński eksport do USA wyraźnie osłabnie w styczniu

opublikowano: 23-11-2018, 07:16

Ostatni wzrost chińskiego eksportu do USA zakończy się i będzie on wyraźnie niższy już w styczniu przyszłego roku z powodu amerykańskich ceł, prognozują ekonomiści Nomury.

We wrześniu prezydent Donald Trump nałożył 10 proc. cła na import z Chin wartości 200 mld USD i zapowiedział zwiększenie go do 25 proc. od początku 2019 roku. To wywołało gwałtowny wzrost importu z Chin w USA, bo handlowcy chcieli zgromadzić zapasy przed wzrostem cła. Ekonomiści Nomury uważają, że spowoduje to wzrost chińskiego eksportu w czwartym kwartale o 1,8 pkt. procentowego, a wzrostu gospodarczego o 0,2 pkt. procentowego. Z kolei w pierwszym kwartale 2019 roku tempo wzrostu chińskiego eksportu będzie prawdopodobnie o 5,6 pkt. procentowego niższe niż w czwartym kwartale, a tempo wzrostu gospodarczego będzie niższe o 0,7 pkt. procentowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu