Nomura: polityka "America first" negatywna dla gospodarek wschodzących

Marek Druś, cnbc.com
30-01-2017, 10:24

Polityka prezydenta Donalda Trumpa prawdopodobnie będzie negatywna dla rynków wschodzących, ale nie dla wszystkich tak samo, ogłosili analitycy Nomury.

Eksperci japońskiego banku przyznają, że choć zapowiadana przez Trumpa stymulacja fiskalna może okazać się korzystna dla rynków wschodzących, to może być to widoczne dopiero pod koniec 2017 roku. Wskazują jednocześnie na dwa mocniejsze czynniki, które będą oddziaływały wcześniej.

Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

- Pierwszym jest szybszy cykl podwyżek stóp przez Fed i umocnienie dolara amerykańskiego, który zwiększy ekspozycję gospodarek wschodzących, wielu mocno zadłużających się od 2008 roku, na odpływ kapitału i niewypłacalność dłużników – głosi raport. – Innym jest to, co wydaje się kształtować w centrum polityki i negocjacji „America Firts” ekipy Trumpa: triumwirat rosnącego protekcjonizmu handlu USA, twardszych zasad imigracyjnych i ponownej oceny pozycji polityki zagranicznej USA – dodaje.   

Nomura podkreśla, że polityka „America First” nie będzie tak samo wpływała na wszystkie gospodarki wschodzące. Niektóre mogą na niej skorzystać.  Analitycy japońskiego banku oceniają, że najmocniej może stracić przez „America First” Meksyk, a najmniej narażone na negatywne skutki tej polityki są Węgdy,m Izrael, Rosja i Peru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Nomura: polityka "America first" negatywna dla gospodarek wschodzących