Nomura rekomenduje: KUPUJ akcje TP SA

Marek Druś
25-06-2001, 14:30

Analitycy banku inwestycyjnego Nomura utrzymali w raporcie z 14 czerwca rekomendację KUPUJ akcjom Telekomunikacji Polskiej SA. Cenę docelową udziałów spółki określono na 31 zł.

TP SA ma przed sobą okres dynamicznego rozwoju, wynikający ze znacznego potencjału wzrostu, jaki obecnie posiada, głosi raport Nomury. Spółka z ok. 95 proc. udziałem w rynku telefonii stacjonarnej, zaczyna poprawiać rezultat osiągnięty w segmencie telefonii komórkowej. Ten zaś ma przed sobą znaczny potencjał wzrostu. Według raportu, usługi telefonii komórkowej poprawią swój udział w penetracji rynku z 17 do 52 proc. w okresie 2001-2005 r. Analitycy Nomury, szacują że udział rynkowy zależnego od TP SA Centertela (23 proc. udziału w fair value udziałów spółki), wzrośnie w ciągu najbliższych czterech lat z 22 do 31 proc.

- Zamiary France Telecom wobec TP SA nadal pozostaja niejasne – napisano w raporcie.

Nomura uważa, że są dwa powody dla których francuska spółka zwleka z nabyciem kolejnego pakietu udziałów TP SA. Pierwszy, to wysoka cena akcji polskiej spółki zapisana w umowie, ok. 110 proc. wyższa od ich obecnej wyceny rynkowej. Drugi, to niechęć France Telecom do przejmowania pakietu kontrolnego polskiej spółki w momencie narastania jego długu, który sięgnął już 50 mld USD.

- Uważamy, że obie te przeszkody mogą wkrótce stracić znaczenie – napisano w raporcie.

Francuska spółka, zdaniem analityków, zdecyduje się na zapłatę za pakiet udziałów TP SA, który pozwoli jej w pełni kontrolować największy polski telekom, między 1,2 a 2,3 mld USD.

Za rekomendacją kupna udziałów TP SA przemawia także zwiększenie ich free float, w związku z planowaną przez resort skarbu sprzedażą papierów spółki. Choć istnieje ryzyko zbytniej podaży udziałów TP SA oraz wspomniana niejasność kolejnych ruchów France Telecom, analitycy Nomury uważają, że niweluje je spodziewany znaczny popyt na sprzedawane udziały ze strony inwestorów instytucjonalnych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nomura rekomenduje: KUPUJ akcje TP SA