Nomura: spowolnienie Chin skłoni je do zawarcia umowy z USA

opublikowano: 20-11-2019, 16:33

Wydaje się, że wojna handlowa szkodzi mocniej gospodarce Chin niż USA, a to może zmusić Pekin do kapitulacji, twierdzi Richard Koo, główny ekonomista Nomura Research Institute.

- Podejrzewam, że coraz wyraźniejsze spowolnienie w chińskiej gospodarce i ostatnie dane o zatrudnieniu wskazujące na utrzymującą się siłę gospodarki amerykańskiej, będą wywierać silną presję na Chiny, by dogadały się raczej wcześniej niż później – napisał Koo.

Chiny, USA, negocjacje
fot. Bloomberg

Gospodarka Chin rosła w tempie 6 proc. w trzecim kwartale, czyli najwolniej od pierwszego kwartału 1992 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Chin spadnie poniżej 6 proc. w przyszłym roku.

Negocjacje w sprawie zapowiadanej Pierwszej Fazy umowy handlowej utknęły w miejscu, bo Chiny domagają się zniesienia wprowadzonych przez USA podczas trwającej ponad rok wojny handlowej ceł na import z Chin. Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że nie zamierza tego zrobić. 

Koo uważa, że USA nie zmienią stanowiska nawet gdyby doszło do zmiany gospodarza Białego Domu.

- Twarde stanowisko Trumpa wobec Chin być może jest jedyną jego inicjatywą, która ma poparcie obu partii. Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, aby USA zmieniły swoją politykę dopóki Chiny nie dokonają znaczącej zmiany kursu – napisał ekonomista Nomury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane