Nomura: wyższe cła na chińskie dobra zaszkodzą gospodarce USA

opublikowano: 28-05-2019, 07:31

Gospodarka USA pokazała oznaki spowolnienia w ostatnich miesiącach, a wzrost ceł na dobra z Chin mogą jej dodatkowo zaszkodzić, ostrzega Nomura.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie sugerował, że dobry stan amerykańskiej gospodarki to częściowo zasługa miliardów dolarów wpływających do budżetu USA z tytułu wyższych ceł na importowane z Chin dobra. Eksperci zwracają jednak uwagę, że cła nie dają takiego efektu, a Lewis Alexander, główny ekonomista Nomury ds. USA, podkreśla, że „wynik netto” wojny handlowej jest prawdopodobnie ujemny dla kraju. Twierdzi, że są dowodu wskazujące na to iż cła zbierane przez rząd USA w rzeczywistości płacą amerykańskie firmy i konsumenci, a nie Chińczycy.

- Mówiąc szczerze, na czysto to prawdopodobnie będzie raczej hamulec wzrostu USA niż coś neutralnego – powiedział Alexander podczas Nomura Investment Forum Asia w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy