Nomura: wzrosty w Chinach napędzane częściowo zamykaniem pozycji krótkiej sprzedaży

opublikowano: 06-07-2020, 13:15

Analitycy Nomury uważają, że do dużego wzrostu rynków akcji w Chinach w ostatnim czasie przyczyniło się zamykanie pozycji krótkiej sprzedaży przez fundusze hedgingowe oraz inwestorów stosujących strategię kwantytatywną.

Krótka sprzedaż to gra na spadek cen akcji. Inwestor pożycza je i natychmiast sprzedaje licząc na to, że kiedy ich cena spadnie w niedalekiej przyszłości odkupi je taniej niż kupił i zwróci, zatrzymując dla siebie różnicę w cenie. 

Masanari Takada, strateg Nomury twierdzi, wskazując na dane o otwartych pozycjach, że fundusze hedgingowe i inwestorzy stosujący strategię kwantytatywną wychodzili ostatnio z krótkiej sprzedaży akcji chińskich spółek, co oznacza, że musieli je odkupywać, by móc je zwrócić. Miały ich do tego motywować najlepsze od marca nastroje, zapowiadające wzrost cen akcji.

Indeks chińskich blue chipów CSI300 rósł przez sześć kolejnych tygodni i osiągnął największą wartość od 5 lat. W poniedziałek rósł na zamknięciu o 5,7  proc. Tak samo rósł główny indeks giełdy w Szanghaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane