Nordea: „etyczni” zarządzający powinny pozbyć się akcji Facebooka

opublikowano: 22-06-2018, 14:03
aktualizacja: 22-06-2018, 14:04

Zarządzający poważnie traktujący kwestię etycznych inwestycji powinni wycofać z portfela akcje Facebooka lub ich nigdy nie kupować, przekonuje Sasja Beslik z Nordea Banku.

Odpowiedzialny za społecznie odpowiedzialne inwestycje w Nordea Banku Sasja Beslik zdecydował w tym tygodniu o pozbyciu się akcji Facebooka. Jako uzasadnienie podał to w jaki sposób amerykański właściciel największego na świecie serwisu społecznościowego poradził sobie z aferą udostępnienia danych użytkowników firmie Cambridge Analytica.

- Spółka tej wielkości i tego typu ryzyka związanego z jej biznesem powinna być mocniej zaangażowana i aktywna jeśli chodzi o to jak reaguje na wymagania inwestorów – powiedział Beslik. – Żaden z funduszy zrównoważonych na świecie nie powinien być zaangażowany w Facebooka – dodał.

Prezes Mark Zuckerberg przeprosił za błędy Facebooka, a także składał wyjaśnienia w parlamentach USA i Unii Europejskiej po tym jak w marcu wyszło na jaw, że dane nawet 87 mln użytkowników serwisu mogły trafić w sposób nieuprawniony do firmy Cambridge Analytica, zajmującej się marketingiem politycznym. Skandal spowodował w pewnym momencie spadek wartości rynkowej Facebooka o 10 proc. Od tego czasu strata została jednak odrobiona z nawiązką.

Beslik znany jest z zajmowania zdecydowanego stanowiska. Zdarzyło mu się także wzywać do wstrzymania zakupów akcji Nordea Banku w związku z kontrowersjami dotyczącymi unikania płacenia podatku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu