Nordea: Ustawa frankowa zaszkodzi złotemu tylko chwilowo

Polski złoty może tracić, kiedy światło dzienne ujrzą założenia finalnego projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych, ocenia Anders Svendsen, ekonomista banku Nordea.

Zdaniem specjalisty wersja zakładająca rozłożenie na lata zobowiązań wynikających z ustawy jest dla banków korzystniejsza, jednak i tak koszty te będą ogromne. To ograniczy możliwości udzielania przez banki nowych kredytów, a to nie pozostanie bez wpływu na wzrost gospodarczy. Tymczasem podatek bankowy może skutkować przeniesieniem przez banki części aktywów za granicę.

„Zwiększone ryzyko polityczne może zniechęcić część napływów kapitału spekulacyjnego […] Złoty jednak powinien się umacniać w tym i przyszłym roku dzięki dobrym wynikom gospodarczym i wyższym niż w innych krajach z tego samego koszyka stopom procentowym” – napisał Anders Svendsen.

Andrzej Bogacz/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane