Nordis trafi na aukcję

GRA
opublikowano: 26-08-2010, 00:00

Resort skarbu chce sprzedać "resztówkę" w mrożonkowym Nordisie. Zdaniem głównego akcjonariusza — zbyt drogo.

Resort skarbu chce sprzedać "resztówkę" w mrożonkowym Nordisie. Zdaniem głównego akcjonariusza — zbyt drogo.

Skarb państwa chce pozbyć się kolejnych tzw. resztówek, czyli mniejszościowych pakietów akcji. Tym razem w firmach z branży spożywczej. Na 14 września zaplanował aukcję około 20 proc. papierów wałbrzyskiej firmy Nordis Chłodnie Polskie. To zakład z grupy kapitałowej Nordis, dużego gracza na rynku producentów i dystrybutorów żywności mrożonej. Grupa ma w sumie sześć zakładów, ale skarb ma udziały tylko w wałbrzyskim.

— Jesteśmy zainteresowani odkupieniem udziałów, ale nie po takiej cenie — mówi Kazimierz Jarząbek, szef Nordisu.

Cena wywoławcza pakietu to 1,5 mln zł. W poprzedniej aukcji skarb wyznaczył cenę wyjściową na 1,8 mln zł. Jeśli i tym razem się nie uda, resort będzie mógł negocjować.

— Chętnie przystąpilibyśmy do takich rozmów — deklaruje prezes Jarząbek.

Jego grupa działa przede wszystkim w Polsce południowo-zachodniej. Specjalizuje się w produkcji i dystrybucji lodów oraz warzyw. Wchodzi właśnie w nowy segment.

— Z końcem sierpnia podpiszemy ostateczną umowę przejęcia wałbrzyskiej fabryki porcelany Krzysztof — zapowiada Kazimierz Jarząbek.

Upadłą firmę syndyk sprzedaje za 6,3 mln zł. Zbankrutowała, ponieważ nie poradziła sobie m.in. z problemem opcji walutowych. Nordis zamierza ją zrestrukturyzować i rozwinąć.

— Synergie widzę np. u odbiorców. Możemy wykorzystać kontakty i pomóc fabryce porcelany w docieraniu do klientów. Co do kosztów, też będą korzyści. Przykładowo, zarówno w branży mrożonkowej, jak i porcelanowej, zużywa się bardzo dużo kartonu — podkreśla Kazimierz Jarząbek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nordis trafi na aukcję