Nornickel musi zapłacić prawie 2 mld USD odszkodowania

  • Paweł Makosz
opublikowano: 05-02-2021, 13:34

Rosyjski sąd orzekł, że MMC Norilsk Nickel PJSC zobowiązany jest zapłacić 1,95 mld USD odszkodowania za wyciek paliwa w Arktyce.

W lipcu 2020 r. Federalna Służba Nadzoru Zasobów Naturalnych (Rosprirodnadzor), nakazał czołowemu producentowi niklu zapłacenie 1,97 mld USD odszkodowania za spowodowanie szkód masowym wyciekiem z jednego ze zbiorników paliwa. Przedsiębiorstwo nie zgodziło się z tak wysoką karą, twierdząc, że nie uwzględniono wykonanych prac konserwatorskich. Nornickel wydał ponad 160 mln USD na oczyszczenie obszaru dotkniętego wyciekiem.

Rosyjski sąd nie był jednak pobłażliwy i nie przyjął argumentacji spółki utrzymując rekomendowaną przez Rosprirodnadzor karę pieniężną.

Nornickel ma jeszcze prawo do odwołania. Jeżeli tego nie zrobi to orzeczenie sądu będzie największą rosyjską karą wydaną za spowodowanie katastrofy ekologicznej.

Przedsiębiorstwo początkowo twierdziło, że powodem awarii, z maja zeszłego roku, była topniejąca wieczna zmarzlina, aczkolwiek przeprowadzone dochodzenie wykazało wady samej konstrukcji zbiornika z paliwem.

Nornickel zobowiązał się do wymiany niebezpiecznej infrastruktury oraz zamontowania nowoczesnego systemu monitorowania topnienia wiecznej zmarzliny w Arktyce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane