Northland Power partnerem PKN Orlen w projekcie farmy wiatrowej na Bałtyku

  • PAP
opublikowano: 29-01-2021, 14:49

Northland Power z Kanady ma być partnerem branżowym PKN Orlen w projekcie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca obejmie przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Jej budowa ma ruszyć w 2023 r., a oddanie do użytku planowane jest na 2026 r. - podał koncern.

Jak przekazał PKN Orlen, przedmiotem partnerstwa z Northland Power będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49 proc. udziałów. Northland Power to notowana na giełdzie w Toronto spółka z ponad 30-letnim doświadczeniem w projektowaniu, realizacji i zarządzaniu inwestycjami energetycznymi.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

"Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN Orlen przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49 proc. udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku w roku 2026" - oznajmił w piątek PKN Orlen.

Jak ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, "wybór partnera do realizacji morskiej farmy wiatrowej jest kamieniem milowym pionierskiego w skali regionu procesu inwestycyjnego". "Połączenie naszych lokalnych doświadczeń, wynikających z zaawansowanych prac przygotowawczych, z globalnym know-how Northland Power pozwoli nam szybko i efektywnie realizować kolejne etapy inwestycji" - podkreślił.

"Cieszymy się, że pozyskaliśmy partnera, którego model biznesowy i wizja transformacji energetycznej pokrywa się z długofalowymi planami Grupy Orlen" - dodał szef PKN Orlen. Zaznaczył, że współpraca obu partnerów przy budowie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim "to ważny impuls rozwojowy dla branży offshore, w tym polskich przedsiębiorstw, które będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw".

PKN Orlen wyjaśnił, że "przedmiotem partnerstwa z Northland Power Inc. będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power". Koncern uściślił, że współpraca ta obejmie przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW, która według założeń inwestycyjnych, zostanie objęta 25-letnim systemem wsparcia. "Przystępując do projektu kanadyjska grupa obejmie docelowo 49 proc. udziałów w inwestycji, w wyniku serii podwyższeń kapitału spółki Baltic Power" - podano w komunikacie.

Według PKN Orlen, umowa będzie obowiązywać przez 35 lat, a po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. "Sfinalizowanie transakcji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. Do tego czasu umowa ma charakter warunkowy" - przekazał koncern.

"Ogłoszona dziś współpraca to potwierdzenie dalszego rozwoju Northland Power w dziedzinie energetyki odnawialnej i umocnienie naszej pozycji jako jednego z globalnych liderów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej" - oświadczył Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny kanadyjskiej spółki. "Cieszymy się z możliwości współpracy z PKN Orlen przy realizacji projektu Baltic Power. To dla nas nie tylko możliwość zwiększenia obecności Northland w Europie, ale co ważniejsze, poprzez udział w procesie transformacji energetycznej Polski, wsparcie globalnego trendu dekarbonizacji" - dodał Crawley.

Jak wspomniał PKN Orlen, nisko i zeroemisyjne aktywa energetyczne Northland Power, zlokalizowane na 4 kontynentach, obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania. Koncern podkreślił, że kanadyjska spółka zaliczana jest do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, przy czym jest deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji.

Według PKN Orlen, moce Northland Power zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej wynoszą niemal 1,2 GW - są to trzy farmy zlokalizowane w Europie na Morzu Północnym: Gemini - 600 MW, Nordsee One - 332 MW oraz Deutsche Bucht - 252 MW. Koncern zwrócił uwagę, że Northland Power prowadzi również zaawansowane prace nad przygotowaniem do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Hai Long w Cieśninie Tajwańskiej o mocy całkowitej 1 GW oraz będące we wczesnej fazie przygotowań projekty w Japonii - 600 MW i w Korei Płd. - 1 GW.

Jak podano w informacji, na nisko i zeroemisyjne aktywa energetyczne kanadyjskiej spółki składa się również 130 MW zainstalowanych w fotowoltaice, 394 MW w lądowych farmach wiatrowych oraz 973 MW energii z gazu.

Koncern zapowiedział, że bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power po zawiązaniu umowy joint venture będzie spółka NP Baltic Wind z siedzibą w Holandii, która pozostaje w 100 proc. pośrednio zależna od Northland Power - NP Baltic Wind jest spółką celową zawiązaną dla realizacji projektu wspólnie z PKN Orlen. W komunikacie podano, że jako część wkładów pieniężnych wnoszonych na pokrycie udziałów obejmowanych przez NP Baltic Wind w Baltic Power, holenderska spółka planuje w 2021 r. zainwestować w rozwój Baltic Power ok. 290 mln zł.

PKN Orlen przypomniał, że budowa farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim jest tam "jednym z kluczowych projektów rozwojowych", wpisującym się w strategię Grupy Orlen, zakładającą inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Koncern wyjaśnił, że prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej prowadzi poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW - jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby.

.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane