Norwegia może szybciej ruszyć z podwyżkami stóp

opublikowano: 14-12-2017, 12:28

Bank centralny Norwegii zasygnalizował, że może zacząć podnosić stopy procentowe wcześniej niż zapowiadał w przeszłości. Uzasadnia to spadkiem notowań korony, co pozwala na wyjście ze ścieżki, trwającej przez lata, stymulacji gospodarki, donosi Bloomberg.

Obecnie bank oczekuje rozpoczęcia procesu stopniowego wzrostu stóp procentowych po przyszłorocznej jesieni. Zgodnie z oczekiwaniami analityków, podczas czwartkowego posiedzenia utrzymywał benchmarkową stopę depozytową na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc.

Oystein Olsen, szef Norges Bank
Zobacz więcej

Oystein Olsen, szef Norges Bank fot. Bloomberg

Ogólnie rzecz biorąc, zmiany w prognozie i bilansie ryzyk wiążą się z nieco wcześniejszym wzrostem kluczowej stopy procentowej niż przewidywano we wrześniowym raporcie  - stwierdził Norges Bank. Dodał, że „…niepewność związana z wpływem polityki pieniężnej sugeruje ostrożne podejście do ustalania stóp procentowych, także wtedy, gdy właściwe staje się zwiększenie podstawowej stopy procentowej".

Traderzy walutowi niejako ułatwili bankowi działanie, doprowadzając od sierpnia do ponad 6 proc. przeceny korony, co było następstwem obaw związanych z korektą cen na norweskim rynku nieruchomości. Słabsza waluta podnosi ceny importu, co zwiększa szansę na to by bank centralny zbliżył się do 2,5-proc. celu inflacyjnego. W listopadzie wzrost cen bazowych wyniósł 1 procent.

W poprzedniej prognozie odnośnie ścieżki stóp procentowych przewidywano pełną podwyżkę w lecie 2019 r. Nowa ścieżka przyspiesza pierwszą podwyżkę o 2 kwartały – napisał w komentarzu Joachim Bernhardsen, ekonomista Nordea Bank z Oslo. Dodał, że punkt końcowy prognozy stóp procentowych został  zwiększony o 17 punktów bazowych.

Słaba korona i silniejszy wzrost za granicą są głównymi czynnikami stojącymi za rewizją w górę – stwierdził Bernhardsen. Podkreśla, że obecnie niewiele wskazuje na to, by w Norges Bank wzrosły obawy o szerszy spadek koniunktury na rynku mieszkaniowym.

Było to drugie z rzędu spotkanie, na którym Norges Bank przedstawił terminy podwyżek stóp. W czerwcu oficjele instytucji zrezygnowali z jakichkolwiek wzmianek o dalszym łagodzeniu polityki monetarnej, co uzasadnili odreagowaniem gospodarki po kryzysie naftowym z 2014 r. i przygotowywaniem się innych banków centralnych do wychodzenia z programów stymulacyjnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu