Norwegia wygrała konkurs Piosenki Eurowizji w Moskwie

PAP
opublikowano: 17-05-2009, 07:58

Przedstawiciel Norwegii, Aleksander Rybak wygrał w sobotę Konkurs Piosenki Eurowizji w Moskwie; 54 festiwal miał spektakularną oprawę, ale rozpędzenie siłą parady gejów w Moskwie popsuło nieco ten efekt - pisze agencja AFP.

Zwycięzcą został 23-letni Norweg białoruskiego pochodzenia, Aleksander Rybak, który skomponował muzykę i napisał słowa wykonanej przez siebie piosenki "Fairytale".

Norwegia wygrała już konkurs Eurowizji w 1985 i 1995 roku. Tym razem pokonała w finale Islandię i Azerbejdżan. Jako tegoroczny zwycięzca Norwegia będzie organizatorem konkursu w 2010 roku.

Norwegia, Turcja i Grecja były od kilku dni faworytami festiwalu.

54 Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowano w Moskwie w olimpijskim kompleksie sportowym. Artyści występowali na liczącej 25 metrów szerokości scenie. Na stadionie zebrało się ponad 16 tys. osób. Transmisję z konkursu oglądało około 100 mln telewidzów.

Rosyjskie władze nadały wydarzeniu, którego prestiż w ostatnich latach nieco podupadł, wielką rangę, inwestując w organizację imprezy rekordową sumę 32 milionów euro. Był to jeden z najdroższych konkursów Eurowizji w historii festiwalu.

Premier Władimir Putin odwiedził kompleks Olimpijski, aby osobiście zapoznać się z przygotowaniami.

Miss Świata z 2008 roku zapowiadała konkurs z afiszów widocznych na głównych skrzyżowaniach moskiewskich ulic.

W sondażach, co drugi Rosjanin zapowiadał, że będzie oglądał finał Eurowizji z udziałem przedstawicieli 25 państw. Był on transmitowany przez telewizje 46 państw.

Wśród finalistów zabrakło polskiej reprezentantki Lidii Kopani.

Pośród szczególnie spektakularnych elementów festiwalowej oprawy agencje wymieniały balet w przezroczystym basenie pod kopułą Olimpijskiego.

Po raz pierwszy w historii konkurs wyszedł poza Ziemię. Hasło do rozpoczęcia głosowania w finale dała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która uczestniczyła też w liczeniu głosów.

Wcześniej w sobotę siły milicji specjalnej OMON uniemożliwiły zorganizowanie parady gejów w Moskwie. Zatrzymano około 50 osób.

Przedstawiciele mniejszości seksualnych zebrali się najpierw na Worobiowych Gorach, nieopodal gmachu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU). "Homofobię pod sąd" i "Żądamy równych praw" - skandowali, trzymając w rękach plakaty z symboliką organizacji gejowskich.

Po kilku minutach OMON-owcy zatrzymali wszystkich uczestników manifestacji. Wobec niektórych zachowywali się brutalnie.

"Rząd rosyjski wykorzystuje w tym roku Eurowizję jako galę, która ma pokazać światu postępy, jakie ten kraj poczynił od lat 90. Ale to co zobaczyliśmy tego popołudnia (...) pokazuje w jakim stopniu Rosja zacofana jest w kwestii fundamentalnych praw człowieka" - powiedział agencji AFP jeden z organizatorów manifestacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane