Norwegia zamówi okręty podwodne we Francji lub Niemczech

opublikowano: 07-04-2016, 12:51

Norweski resort obrony poinformował, że może zamówić okręty podwodne we francuskim Direction des Constructions Navales Services lub niemieckim ThyssenKrupp Marine Systems, donosi Reuters.

Norweskie Ministerstwo Obrony podkreśla, że Francja i Niemcy są grupie największych krajów w Europie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Współpraca w dziedzinie okrętów podwodnych z jednym z tych krajów zapewni to, że Norwegia dostanie okręty podwodne, których potrzebuje – głosi komunikat.

Resort obrony podkreśla, że proces wyboru dostawcy okrętów podwodnych jest bliski zakończenia i stosowna rekomendacja dla rządu zostanie przedstawiona w tym roku. Po akceptacji przez rząd decyzję będzie musiał zatwierdzić parlament.

Polska zgłaszała zainteresowanie złożeniem wspólnego zamówienia na okręty podwodne z Norwegią. Mówił o tym gen. Adam Duda, Szef Inspektoratu Uzbrojenia, według którego polski resort obrony rozmawiał w tej sprawie z norweskim odpowiednikiem. Norweski resort obrony zareagował na to oświadczeniem, w którym podkreślał, że nie zdecydował jeszcze o ostatecznym kształcie swojego programu okrętów podwodnych, informuje defensenews.com.

- Rozmawiamy z kilkoma krajami, w tym z Polską. Nie ma planu uruchomienia wspólnego zamówienia z Polską na tym etapie, ale Norwegia ma nadzieję na wspólne zamówienie. Nie jesteśmy po prostu pewni z kim to będzie możliwe – powiedziała serwisowi defencenews.com Ann-Kristin Salbuvik, asystentka dyrektora generalnego w norweskim Ministerstwie Obrony.  

Oceniła, że rozmowy z polskim resortem obrony są dobre, ale nie określiłaby słowem „zaawansowane” ich obecnego stanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, defensenews.com

Polecane