Norwegia zaprezentowała "najpiękniejsze banknoty świata"

Norweski bank centralny zaprezentował nowe banknoty, które trafią do obiegu w przyszłym roku.

Po raz pierwszy w historii kraju na norweskich banknotach nie zostały umieszczone portrety słynnych postaci.

Na nominale 50 koron znajduje się latarnia zainspirowana latarnią Utvær znajdującą się w gminie Solund, która jest najbardziej wysuniętym na zachód punktem kraju. 

Na nominale 100 NOK znajduje się Gotskund – największy zachowany statek Wikingów. Natomiast na 200 NOK zobaczymy podobiznę dorsza na tle śledzi i sieci rybackiej.

Prezentując nowe banknoty Norges Bank podkreślił, że “zostały one już okrzyknięte najpiękniejszymi na świecie”.

Konkurs na nowe banknoty został rozstrzygnięty w 2014 r. Wówczas norweski rząd zwrócił się do artystów o stworzenie wizualizacji najlepiej pasujących do tematu „Morze”. Projekty miały nawiązywać w nowoczesny sposób do przeszłości Norwegii.

Zdaniem jury, zwycięska propozycja Enzo Finger „realizuje temat  w zaskakujący sposób przy dużej dozie talentu artystycznego”.

Pierwsze banknoty z nowej serii mają wejść do obiegu już w maju przyszłego roku. Kolejne nominały będą sukcesywnie trafiać do użytku aż do końca 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, thelocal.no

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Norwegia zaprezentowała "najpiękniejsze banknoty świata"