Norwegii grozi kryzys

opublikowano: 30-11-2016, 15:04

Mniejszościowy rząd Norwegii stracił poparcie ostatniej z partii. To grozi głosowaniem w sprawie wotum zaufania już na początku przyszłego tygodnia.

Chadecy ogłosili w środę, że podobnie jak wcześniej Liberałowie zrywają rozmowy z rządem w sprawie budżetu. Jako powód podali brak zgody dotyczącej działań w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Rząd Erny Solberg nie zgodził się aby obniżyć obciążenia dla posiadaczy aut przy jednoczesnym zwiększeniu podatków od paliw. Ma czas do poniedziałku na wynegocjowanie porozumienia w sprawie budżetu albo stanie przed koniecznością wystąpienia o głosowanie w sprawie wotum zaufania. 

W proponowanym budżecie Norwegii rząd zaproponował wydanie 225,6 mld NOK z funduszu inwestycyjnego kraju, co dałoby stymulację odpowiadającą 0,4 proc. PKB. W październiku prognozował, że w 2017 roku tempo wzrostu sięgnie 1,7 proc. po tym, jak 2016 roku wyniesie 1,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu