Norwegowie zamówili pierwszy autonomiczny elektryczny kontenerowiec

opublikowano: 16-08-2018, 11:22

Yara, norweski producent nawozów zamówił pierwszy na świecie autonomiczny, elektryczny kontenerowiec, określany mianem „tesli mórz”.

Jednostka Yara Birkeland ma wejść do użytkowania w 2020 roku. Podczas podpisywania kontraktu wartości 250 mln NOK (112,3 mln zł) z norweską stocznią VARD obecna była premier Erna Solberg.

Zobacz więcej

youtube.com

- Taki statek jak Yara Birkeland nigdy wcześniej nie został zbudowany dlatego polegamy na połączeniu sił z partnerami mającymi zmysł przedsiębiorczości i ekspercką wiedzę – powiedział Svein Tore Holsether, prezes Yara.

Oprócz VARA przy budowie jednostki pracować będzie także spółka inżynieryjna Kongsberg. Państwo dofinansowało projekt kwotą 133,6 mln NOK.

Statek napędzany energią z akumulatorów będzie przewoził ładunek nawozów między zakładami w Porsgrunn i portami w Brevik i Larvik, który dotychczas każdego dnia transportowano w ok. 100 kursach ciężarówek napędzanych silnikami diesla.

Rejsy Yara Birkeland początkowo będą nadzorowane przez załogę ulokowaną na tymczasowym mostku w jednym ze 100 kontenerów znajdujących się na pokładzie. Właściciel statku oczekuje, że w niedługim czasie jednostka będzie autonomiczna i jedynie kontrolowana zdalnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.no

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu