Norweska firma DNO poszukuje ropy i gazu w Iraku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 09:35

Norweska spółka naftowa Det Norske Oljeselskap (DNO) jako pierwsza od upadku reżimu Saddama Husajna zagraniczna firma rozpoczęła wiercenia w Iraku w poszukiwaniu nowych złóż ropy i gazu.

Norweska spółka naftowa Det Norske Oljeselskap (DNO) jako pierwsza od upadku reżimu Saddama Husajna zagraniczna firma rozpoczęła wiercenia w Iraku w poszukiwaniu nowych złóż ropy i gazu.

    Jak napisała spółka w komunikacie, prace rozpoczęły się we wtorek w północnej części kraju. Umowę w tej sprawie norweska firma podpisała w czerwcu 2004 r. z regionalnymi władzami kurdyjskimi w Kirkuku.

    Obszar, który obejmują poszukiwania jest terenem niezamieszkałym, górzystym, w pobliżu granicy tureckiej. Nigdy wcześniej nie prowadzono na nim poszukiwań geologicznych. Norwedzy jako pierwsi, po podpisaniu umowy przeprowadzili na nim wstępne badania sejsmiczne.

    Według oceny specjalistów z DNO, mogą znajdować się tam złoża zawierające od 500 mln do miliarda baryłek ropy. Dla porównania, leżące w tej części kraju złoża wokół Kirkuku, zaliczane do jednych z największych w świecie, zawierają 1-2 mld baryłek ropy.

    Bezpośrednie prace w terenie prowadzą zakontraktowane przez DNO, chińskie ekipy poszukiwawcze. Na terenie planowanego pola naftowego, nazwanego Tawke 1, przewiduje się wykonanie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy trzech wierceń na głębokość 3 tys. metrów.

    Bezpieczeństwo prac zapewniają władze kurdyjskie, które otoczyły rejon poszukiwań łańcuchem umocnień i posterunków.

    Umowa norwesko-kurdyjska przewiduje w wypadku odkrycia i eksploatacji złóż, 40 proc. zysków dla DNO, a resztę dla władz prowincji.

    Z okazji rozpoczęcia prac premier regionalnych władz Nachirvan Barzani oświadczył: "Nadszedł dla Kurdystanu historyczny moment. Kurdowie będą wreszcie korzystali z bogactw, które posiadają".

    Norwedzy weszli na teren iracki nie tylko jako pierwsi od 2003 r., ale również jako pierwsi od 20 lat. W okresie władzy poprzedniego reżimu, zachodnie koncerny naftowe zostały wykluczone z działania na obszarze kraju.

    Działania DNO niosą jednak poważne ryzyko. Umowy nie uzgadniano z centralnym rządem w Bagdadzie po jego uformowaniu się po wyborach parlamentarnych. Nowy rząd jest przeciwny poszukiwaniom prowadzonym przez Norwegów, a iraccy komentatorzy twierdzą, że Norwedzy pogłębiają podziały regionalne w i tak podzielonym kraju.

    Det Norske Oljeselskap powstała w 1971 r. i była pierwszą norweską firmą naftową notowaną na giełdzie w Oslo. Zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu oraz ich poszukiwaniem. Pracuje na norweskim szelfie oraz w Jemenie w Mozambiku i Gwinei.

    W listopadzie 2003 r. DNO sprzedała szwedzkiej firmie Lundin Petrolum AB swoje podwodne pola wydobywcze w rejonie Wysp Brytyjskich uzyskując środki na poszukiwania m.in. w Iraku i w Jemenie.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane