Norweska spółka skarży się na Polskę za zablokowanie eksportu żelu antybakteryjnego

opublikowano: 25-03-2020, 15:01

Norweska spółka Norenco poskarżyła się w serwisie The Local, że zablokowano wysyłkę do Norwegii setek tysięcy butelek żelu antybakteryjnego z jej joint venture Norenco Polska. Polska spółka twierdzi, że to nieprawda. - Norenco Norge w Norwegii nie rozumie naszej sytuacji w Polsce i przekazuje błędne informacje - oświadczyła.

Do zablokowania eksportu miało dojść pod koniec ubiegłego tygodnia. Prezes Arne Haukland powiedział, że po tym jak wystąpił do polskich władz o zgodę na eksport, do fabryki przyjechało pięć osób, m.in. z urzędów podatkowego i celnego, z żądaniem pokazania zapasów żelu antybakteryjnego. Po wizycie spółka miała otrzymać list nakazujący sprzedaż całego posiadanego żelu władzom po określonej cenie. Powołano się na prawo przyjęte na początku marca, dotyczące walki z epidemią koronawirusa. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Haukland wskazuje, że przejęcie żelu w Polsce nasila problem jego dostępności w norweskich szpitalach. Norenco Polska miało wysyłać dwie ciężarówki żelu tygodniowo do Norwegii. W każdej planowano wysłać 20 tys. jednolitrowych butelek.

Haukland podkreśla, że jego fabryka zaopatrywała polskie szpitale w okresie epidemii. 

- Dostarczyliśmy 120 tys. litrów na polski rynek, do aptek i szpitali. Myślę, że uczciwie byłoby gdyby to Norwegia dostała teraz te dobra – stwierdził. 

W oświadczeniu przesłanym Pulsowi Biznesu w środę wieczorem przez Grzegorza Daniluka, prezesa Norenco Polska, pisze on, że "absolutnie nie podpisuje się pod artykułami skierowanymi w naszą firmę, które znajdują się w sieci".

- Te informacje są nieprawdziwe. Rozumiemy sytuację w Polsce i wszystkie nasze moce produkcyjne skierowane są na rynek polski. Zgłosiliśmy zapytanie do wojewody o możliwość wysyłki. Dostaliśmy odpowiedź negatywną. Norenco Norge w Norwegii nie rozumie naszej sytuacji w Polsce i przekazuje błędne informacje. Żaden towar nie został zatrzymany ani skonfiskowany przez władze polskie - napisał prezes Norenco Polska.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.no

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy