Norweski fundusz majątkowy powinien naciskać na firmy w kwestii redukcji gazów cieplarnianych

PM
opublikowano: 20-08-2021, 14:04

Norweski państwowy fundusz majątkowy o wartości 1,4 bln USD, powinien naciskać na firmy, w które inwestuje, aby w końcu zredukowały emisję gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku, zgodnie z Porozumieniem Paryskim, stwierdziła w piątek komisja powołana przez rząd.

INTS KALNINS / Reuters / Forum

Ryzyko klimatyczne powinno stać się również częścią mandatu funduszu, który jest zarządzany przez norweski bank centralny. Fundusz powinien też nadal inwestować w różnych branżach, w tym w sektorze ropy i gazu, oraz naciskać na firmy, by zmniejszały emisyjność.

– Najlepszym sposobem na dekarbonizację funduszu jest dekarbonizacja firm, w które fundusz inwestuje – powiedział w oświadczeniu Martin Skancke, lider panelu ekspertów.

Norweski fundusz, założony 25 lat temu w celu dzielenia się dochodami z norweskiego przemysłu naftowego i gazowego z przyszłymi pokoleniami, posiada średnio 1,4 proc. wszystkich globalnie notowanych akcji w ponad 9,1 tys, spółkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane