Norweski fundusz zarobił 26 mld USD w III kw., prezes rezygnuje

opublikowano: 30-10-2019, 10:51

Norweski państwowy fundusz majątkowy, największy tego typu na świecie, zarobił w III kw. 2019 r. 26 mld USD, w dużej mierze dzięki zyskom z amerykańskich akcji i obligacji. Choć wyniki są więcej niż zadowalające, prezes funduszu złożył rezygnację.

Fundusz, którego aktywa wyceniane są na 1,1 bln USD uzyskał 1,6-proc. stopę zwrotu w okresie lipiec-wrzesień.

Zysk w segmencie akcji wyniósł 1,6 proc., podobnie jak w przypadku aktywów związanych z nieruchomościami. Wyższą, bo sięgającą 2,4 proc. rentowność uzyskano z obligacji.

Udział poszczególnych aktywów kształtował się na koniec trzeciego kwartału następująco: 69,1 proc. stanowiły akcje, 28,2 proc. papiery o stałym dochodzie zaś 2,8 proc. nieruchomości.

Yngve Slyngstad, kierujący Norges BankInvestment Management (zapowiedział właśnie swoje odejście ze stanowiska po 12 latach) podkreślił szczególnie dobre wyniki osiągnięte na aktywach amerykańskich. W przypadku akcji tamtejszych spółek zysk sięgnął 4,6 proc. zaś obligacji 2,9 proc. Najmocniej fundusz zaangażowany był w akcje Microsoftu i Apple, zaś w przypadku obligacji, w amerykańskie papiery skarbowe i japoński dług. 

Warto wspomnieć, że udział rynków wschodzących spadła z 7,9 proc. do 7,7 proc. w portfelu obligacji.

W minionym kwartale norweski  rząd wycofał z funduszu  5 mld NOK w porównaniu z 6 mld NOK depozytu złożonego w drugim kwartale. Po dokonaniu w sierpniu pierwszego wycofania środków  od ponad roku, kierowany przez konserwatystów rząd zapowiedział, że planuje także wykorzystać fundusz w kolejnych miesiącach, pokrywając niższe niż oczekiwano dochody z ropy i gazu z powodu niskich cen.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy