Norweskie koncerny wydobywcze tną wydatki inwestycyjne

Firmy naftowe i gazowe działające w Norwegii, największym producencie ropy w Europie Zachodniej, obniżają prognozy inwestycyjne na rok 2017, donosi Bloomberg. Jest to wynikiem kontynuacji ich problemów wynikających z załamania cen ropy.

Firmy oczekują obecnie, że zainwestują około 147 mld koron, co oznacza spadek o 3,6 procent w stosunku do poprzedniego oszacowania, wynika z kwartalnego sondażu opublikowanego przez Statistics Norway. Sugeruje to, że kraj będzie mierzył się z trzecim z rzędu rocznym spadkiem inwestycji. Prognoza na ten rok zakłada ich wartość na poziomie 169 mld koron.

Ropa, platforma
Zobacz więcej

Ropa, platforma

ARC

Obniżenie projekcji na 2017 r. jest w głównej mierze rezultatem obniżenia szacunków związanych z poszukiwaniami oraz zamykania i usuwania projektów – wyjaśnia urząd statystyczny w komunikacie. Dodaje, że wiele z planowanych na przyszły rok działań zostało odsuniętych w czasie w oczekiwaniu na poprawę koniunktury.

Od 2014 r. kiedy to doszło do załamania notowań ropy i recesji w sektorze naftowym, w norweskiej morskiej branży wydobywczej zredukowanych zostało ponad 40 tys. miejsc pracy, wynika z danych banku DNB. Tymczasem badane bezrobocie w kraju wzrosła latem do najwyższego poziomu od 20 lat. 

Szeroka skala niekorzystnych trendów w gospodarce w dużej mierze uzależnionej od sprzedaży surowców (głównie ropy i gazu) zmusiła norweski rząd do pierwszego w historii wycofania części środków z szacowanego na 860 mld USD państwowego funduszu majątkowego. Fundusze są przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Norweskie koncerny wydobywcze tną wydatki inwestycyjne