Czytasz dzięki

Nowy rekord produkcji stali w Chinach

opublikowano: 19-10-2018, 09:31

Chińscy producenci stali odnotowali w zeszłym miesiącu rekordowy poziom produkcji. Zdaniem ekspertów, choć istnieje ryzyko spowolnienia wzrostu popytu, nadal dominuje zwyżkowy trend krótkoterminowy.

Produkcja surowej stali wzrosła we wrześniu 2018 r. o 7,5 proc. w skali roku do 80,85 mln ton metrycznych, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. 

Huta
Zobacz więcej

Huta fot. Bloomberg

Oznacza to dzienną produkcję na poziomie 2,695 mln ton, co przebija poprzedni rekord na poziomie 2,673 mln ton z czerwca br. Z kolei produkcja w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r. zwiększyła się o 6,1 proc. do również rekordowej wartości 699,42 mln ton.

Chińskie huty zwiększyły produkcję, aby skorzystać z niezwykle długiego okresu wysokich cen i „zdrowszych” zysków. Ceny stalowych prętów zbrojeniowy wykorzystywanych m.in. w budownictwie wzrosły w tym tygodniu do najwyższego w tym roku poziomu, podczas gdy ceny rudy żelaza wzrosły do poziomu marcowego maksimum. Działania te mają na celu „wyprzedzenie” zimowych ograniczeń wprowadzanych w celu walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Rentowność stali była dość wysoka, więc huty zaczynają produkować więcej, aby zmaksymalizować zyski przed zimą - powiedziała Helen Lau, analityk w Argonaut Securities Asia.

Chiński przemysł stalowy, który odpowiada za około połowę światowej produkcji, wyszedł z kryzysu, który osiągnął szczyt pod koniec 2015 r., zamykając przestarzałe lub nielegalne zakłady i egzekwując bardziej rygorystyczne normy środowiskowe. 

Produkcja aluminium pierwotnego wzrosła o 7,1 proc. we wrześniu do 2,79 mln ton. Produkcja w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zwiększyła się natomiast o 4,2 proc. do 25 mln ton.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane