Notariusze proponują rozwiązania mające usprawnić system prawny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-06-2005, 18:54

Stworzenie Centralnego Rejestru Testamentów, włączenie notariuszy w proces mediacji prowadzącej do ugody oraz ustanowienie ich gwarantami zapłaty ceny w rozliczeniu transakcji - to propozycje Krajowej Rady Notarialnej mające usprawnić system prawny i podnieść jego bezpieczeństwo.

Stworzenie Centralnego Rejestru Testamentów, włączenie notariuszy w proces mediacji prowadzącej do ugody oraz ustanowienie ich gwarantami zapłaty ceny w rozliczeniu transakcji - to propozycje Krajowej Rady Notarialnej mające usprawnić system prawny i podnieść jego bezpieczeństwo.

Przedstawiono je w środę w Warszawie na konferencji "Po co trzeba iść do notariusza? Kim jest notariusz w Polsce: urzędnikiem? wolnym zawodem? przedsiębiorcą?".

Notariusze opowiadają się za stworzeniem nowej instytucji - Centralnego Rejestru Testamentów. Wraz z jej utworzeniem, na sporządzających testament (notarialny lub własnoręczny) ciążyłby obowiązek zarejestrowania go tak, by sądy, notariusze i inne strony mogły łatwo i bez pomyłki ustalić, czy testament istnieje, czy też spadek należy dzielić według ustawowej reguły, i który testament został sporządzony jako ostatni, bo ten jest wiążący dla podziału majątku i uchyla wcześniejsze zapisy.

Samorząd notariuszy opowiada się również za szerszym stosowaniem istniejącej instytucji ugody i dopuszczenia notariuszy do mediacji między kontrahentami. Ugody i mediacje mogłyby istnieć obok działającego systemu sądów arbitrażowych, polubownych i rozjemczych.

Notariusze proponują także - w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego - wprowadzenie obowiązku pośrednictwa notariusza w przekazywaniu między kontrahentami środków z tytułu różnych transakcji.

Polegałoby to na tym, że kupujący deponowałby na koncie kancelarii notarialnej pieniądze za transakcje. Notariusz na podstawie swej dyspozycji do banku zwalniałby te środki z chwilą podpisania aktu notarialnego przez obie strony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Notariusze proponują rozwiązania mające usprawnić system prawny