Notowania dolara są najwyższe od kwietnia

Jacek Jurczyński
opublikowano: 17-07-2003, 00:00

Notowania naszej waluty nadal spadają. Cena dolara do złotego, wraz z silnym spadkiem kursu EUR/USD, wzrosła z 3,9695 do 4,0020 zł i była tym samym najwyższa od 9 kwietnia. Z 4,4310 do 4,4605 zwyżkowała również cena euro do złotego. W trakcie sesji, podobnie jak w ostatnich dniach, sentyment dla złotego nie był najlepszy. Obawy inwestorów przede wszystkim budzi kształt przyszłorocznego budżetu, a szczególnie wysokość deficytu.

W środę Jerzy Hausner, wicepremier i koordynator polityki gospodarczej rządu, zapowiedział że w czwartek, podczas spotkania z władzami monetarnymi, omawiane będą sprawy dostosowania polityki pieniężnej do fiskalnej oraz zmniejszenia rezerw obowiązkowych banków. Tego samego dnia rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Obniżka poziomu stóp procentowych nie jest oczekiwana.

Rządowi jednak zależy na wsparciu ze strony banku centralnego. Dariusz Rossati, członek RPP, w wywiadzie dla Reutersa powiedział, że bank centralny może udzielić pożyczkę z rezerw dewizowych rządowi na spłatę części zobowiązania zagranicznego wysokości 3-4 mld USD w celu spełnienia przez Polskę warunków z Maastricht, dotyczących poziomu długu publicznego i deficytu budżetowego. Z pożyczonych środków mogłyby zostać wykupione obligacje Brady’ego o wartości 1,5 mld USD i prawdopodobnie część długu wobec wierzycieli Klubu Paryskiego o łącznej wartości 17 mld USD. Rosati dodał, że ostateczny rozmiar i termin transakcji pożyczkowej między rządem a NBP zależą od negocjacji z wierzycielami, a przede wszystkim z członkami Klubu Paryskiego. Dariusz Rosati uznał, że najlepszym terminem obniżenia rezerw obowiązkowych banków komercyjnych do poziomu obowiązującego w Unii Europejskiej będzie czwarty kwartał bieżącego lub pierwszy kwartał następnego roku. Jego zdaniem, obecny poziom złotego wobec euro na poziomie 4,44 jest odpowiednim kursem parytetu w ramach systemu ERM2. Dodał jednocześnie, że kurs EUR/PLN powyżej 4,50 może zaszkodzić polskiej gospodarce.

Notowania krajowej waluty w dalszym ciągu powinny być podatne na spadki. Nominalny poziom kursu USD/PLN oraz EUR/PLN będzie uzależniony od wydarzeń na rynku EUR/USD. Rynek uważnie będzie obserwował przebieg posiedzenia RPP. Być może dojdzie podczas niego do obniżenia rezerw obowiązkowych banków. O godzinie 16.00 dolar wyceniany był na 3,9820 zł, a euro na 4,4590 zł.

Na początku środowej sesji azjatyckiej notowania europejskiej waluty do dolara spadły do 1,1115, czyli do najniższego poziomu od 30 kwietnia. Jeszcze dzień wcześniej kurs EUR/USD wynosił nawet 1,1337. Dolar zyskał wsparcie we wtorkowym wystąpieniu Alana Greenspana, szefa Fed, przed Komisją Finansową Izby Reprezentantów z półrocznym raportem dotyczącym polityki pieniężnej i stanu gospodarki. Alan Grennspan podkreślił, że gospodarka USA może stać na progu okresu znacznego wzrostu, a Fed z podniesieniem poziomu stóp procentowych wstrzyma się do czasu wyraźnej poprawy jej stanu.

Amerykańskiej walucie we wzroście wartości pomogły również wydarzenia na rynku japońskiego jena, gdzie we wtorek po południu po spadku kursu USD/JPY do 116,65, czyli najniższego poziomu od 27 maja. W kolejnych godzinach handlu wzrost ceny dolara wyhamował. Kurs EUR/USD ustabilizował się w okolicy 1,1150. Rynek nie zareagował w większym stopniu na wypowiedź Johna Snowa, sekretarza skarbu USA, w której po raz kolejny podkreślił on, że USA wspierają politykę silnego dolara. Po południu kurs EUR/USD zwyżkował w okolice poziomu 1,1200.

Wskaźnik siły waluty amerykańskiej, mierzony do 6 głównych walut państw, z którymi USA mają największą wymianę handlową, wzrósł do najwyższego poziomu od początku maja. Notowania euro do dolara powinny kontynuować spadki. Kurs EUR/USD powyżej 1,12 powinien zostać wykorzystany do sprzedaży waluty europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Notowania dolara są najwyższe od kwietnia