Notowania na GPW powinny rozpocząć się od spadków

ISB/X-Trade
29-08-2007, 09:18

Środowe notowania na GPW powinny rozpocząć się od  wyraźnych spadków. Jednak już ich finał nie jest taki oczywisty. Jeżeli na  światowe rynki akcji nie napłyną dziś nowe podażowe impulsy, to nie można wykluczać, że zagości tam nadzieja.

Nadzieja, że w czasie swojego piątkowego wystąpienia, które będzie poświęconego rynkowi mieszkaniowemu i polityce monetarnej, szef Fed zasugeruje obniżkę stóp procentowych na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu. To potwierdziłoby oczekiwania rynku na taką obniżkę (o 25 punktów bazowych do 5 proc.), pomagając na kilka dni rynkom akcji, które święcie wierzą w to, że Fed uratuje je od silnej przeceny.

Jeżeli nawet teraz giełdom uda się uciec przed kolejną falą przeceny, to tylko na chwilę. Prognozowanie innego niż spadkowy scenariusz w perspektywie najbliższych tygodni wymagałoby bowiem założenia, że kryzys na rynku kredytów hipotecznych i generalnie rynku nieruchomości w USA został zażegnany oraz, że Fed faktycznie we wrześniu obniży stopy procentowe ryzykując wzrostem inflacji. W obu przypadkach są to jeszcze zbyt śmiałe i wzajemnie się wykluczające tezy.

Mając powyższe na uwadze, zeszłotygodniowe wzrosty zarówno na świecie, jak i na GPW, trzeba traktować tylko jako wzrostową korektę, po zakończeniu której należy się spodziewać kolejnej fali wyprzedaży akcji. W przypadku indeksu WIG20, jeżeli przyjmiemy najbardziej korzystny dla posiadaczy akcji scenariusz, który każe traktować rozpoczęte w lipcu spadki nie jako początek bessy, ale tylko jako silną korektę, spadki powinny przynieść test okolic 3000 pkt.

Wrześniowe kontrakty terminowe na indeks WIG20 rozpoczęły środowe notowania od spadków. O godzinie 9:01 kontrakt FW20U7 testował poziom 3463 pkt., tracąc 1,14 proc. (ISB/X-Trade)

Marcin R. Kiepas
Dom Maklerski X-Trade Brokers SA

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB/X-Trade

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Notowania na GPW powinny rozpocząć się od spadków