Notowania niklu bliskie najdłuższej zwyżki od miesiąca

opublikowano: 07-01-2015, 17:51

Środa była kolejnym dniem ze zwyżkującymi notowaniami niklu. To zasługa obaw iż dostawy surowca pozostaną w tym roku w tyle za popytem w związku z zakazem importu wprowadzonym w Indonezji, donosi Bloomberg.

Rosną koszty surówki, a zapasy surowca ulegają systematycznemu zmniejszeniu, więc istnieje potencjał do odbicia – ocenia Gayle Berry, strateg z Jefferies Group. Szacuje ona, że deficyt wyniesie w 2015 r. około 40 tys, ton wobec nadwyżki rzędu 45 tys. ton w roku ubiegłym.

W drugiej połowie 2014 r. notowania niklu zniżkowały o 20 proc. w związku z sygnałami schłodzenia zapotrzebowania ze strony Chin i Europy.

Kontrakty na nikiel z opcją dostawy za trzy miesiące drożały o 1,42 proc. do 15,475 USD/t na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) około godz. 16.30 polskiego czasu. Wcześniej osiągnęły poziom 15,567 USD, najwyższy od 24 grudnia.

Zwyżka realizowana w środę przedłuża wzrostową serię do trzech kolejnych sesji, co jest najdłuższym tego typu okresem od 4 grudnia 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane